Top

Czy to koniec Google w Rosji?

SeoFly / Newsy  / Czy to koniec Google w Rosji?

Czy to koniec Google w Rosji?

Wszystko wskazuje na to, że kolejna zachodnia korporacja zniknie z rosyjskiego rynku. Zgodnie z informacjami agencji Reuters 18 maja 2022 spółka zależna zajmująca się obsługą Google w Rosji planuje ogłosić upadłość. Wynika to z przejęcia przez komorników kont bankowych Google.

 

Przyczyny

Pisaliśmy już wcześniej o odpowiedź Google na wojnę w Ukrainie. Został wtedy wprowadzony szereg ograniczeń związanych z usługami prowadzonymi w Rosji. Jednocześnie mimo nacisków ze strony rosyjskiego rządu nie zostały usuwane treści, które Moskwa uważała za nielegalne. Doprowadziło to do sytuacji, w której Kreml musiał podjąć jakieś działania.

 

Działania Rosji

Usługi świadczone przez Google nie zostały zablokowane. Władze na Kremlu postanowiły działania finansowe. Federalna Służba Komornicza Rosji dokonały dwóch zajęć majątku w połowie marca. Nie wiadomo jakich kwot one dotyczyły. W kwietniu komornicy skonfiskowali 15 mln dolarów oraz zablokowali konta należące do spółki. Doprowadziło to do sytuacji, w której rosyjski Google nie był w stanie wypłacać pensji oraz innych zobowiązań finansowych. Z początku nie zostało potwierdzone czy przejęcie środków doprowadzi do zgłoszenia upadłości jednak obecna Google Rosja opublikował już zawiadomienie o zamiarze złożenia wniosku o upadłość.

 

Jak wygląda obecna sytuacja

Zgodnie ze słowami rzecznika Google darmowe usługi takie jak wyszukiwarka i YouTube powinny nadal działać jednak zamknięcie rosyjskiego oddziału może utrudnić korzystanie z szeregu usług reklamowych.

 

Co dalej?

Google potwierdził, że przeniósł wielu swoich pracowników z Rosji. Może to częściowo świadczyć o możliwości powrotu Google na rosyjski rynek, jednak będzie to wymagało czasu oraz ustabilizowania się sytuacji międzynarodowej.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Agencja SeoFly powstała w 2013 roku i jest częścią grupy marketingowej Good One. Podoba Ci się nasz blog? Zapisz się do naszego newslettera. Chcesz, abyśmy pomogli Ci wypromować biznes? Skontaktuj się ;-) kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj