Top

AI w reklamach Google Ads

SeoFly / Baza Wiedzy  / AI w reklamach Google Ads
Sztuczna Inteligencja w reklamie Google Ads

AI w reklamach Google Ads

Google cały czas rozbudowuje swoje narzędzia reklamowe sprawiając, że tworzenie efektywnych kreacji jest coraz łatwiejsze. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia kreacji jest kolejnym krokiem w rozbudowie Google Ads.

Teksty reklamowe przygotowane przez AI

Sztuczna inteligencja (AI) już od jakiegoś czasu podbija rynek tworzenia treści w Internecie. Istnieją już narzędzia potrafiące przygotować spójne i merytorycznie poprawne materiały tekstowe. Podobnie sprawa ma się z grafikami tworzonymi przez AI których jakość jest coraz wyższa. Wykorzystanie AI do tworzenia krótkich tekstów reklamowych jest już normą w wielu firmach. Spójne treści, wykorzystanie zadanych słów kluczowych oraz możliwość szybkiego tworzenia wielu wersji tekstu są atutami, które przemawiają za wspieraniem swojej pracy o rozwiązania oferowane przez sztuczną inteligencję. Pamiętać jednak należy, że mowa tu o wspieraniu, a nie zastępowaniu. Mimo wielu pozytywów nadal dobrze jest sprawdzić przygotowane materiały pod kątem stylistycznym i merytorycznym.

Jak wyglądają treści przygotowane przez AI?

Oto przykładowy akapit przygotowany przez sztuczną inteligencję:

„Przykładem treści tworzonej przez sztuczną inteligencję może być reklama Google generowana automatycznie na podstawie informacji o użytkowniku. Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji, reklama może być skierowana do odpowiedniej grupy odbiorców i dostosowana do ich preferencji, co zwiększa jej skuteczność. Tekst wygenerowany przez AI jest zazwyczaj bardzo dokładny i spójny, a jego wypowiedzi są dostosowane do konkretnych potrzeb i zachowań grupy docelowej. W efekcie, treść jest bardziej przekonująca i bardziej skuteczna w dotarciu do odpowiedniego odbiorcy. W ten sposób, sztuczna inteligencja pomaga firmom w generowaniu spersonalizowanych treści reklamowych, co zwiększa efektywność kampanii marketingowych i poprawia wyniki sprzedażowe.”

Na ile dokładnie i czytelnie zostało to przygotowane możecie ocenić sami.

Skuteczność kreacji reklamowych Google Ads

Google bada obecnie efektywność AI w kreacjach tworzonych w języku angielskim. Kreacje reklamowe tworzone automatycznie przez sztuczną inteligencję w oparciu o przygotowane materiały jest rozwiązaniem dla osób, które mogą mieć problem z samodzielnym przygotowaniem treści reklamowych. Przy odpowiednim ustawieniu kreacji elastycznych automat korzystając z przesłanych materiałów i treści sam przygotuje teksty reklam do emisji. Dodatkowo posiłkując się treściami na stronie docelowej może dopasować treść kreacji do kontekstu samej strony.

Zwiększanie skutecznego zasięgu w Google Ads

Czy rozwiązanie to przyniesie pozytywny efekt? Lepsze dopasowanie kreacji do zapytania w wynikach wyszukiwania Google od zawsze pomagało w poprawie efektywności kampanii reklamowych. Jeśli będziemy mieli poprawiony łańcuch „zapytanie -> kreacja reklamowe -> strona docelowa” wyniki kampanii powinny ulec poprawie. Podczas badań przeprowadzonymi na wersji beta tego rozwiązania uzyskano o 2% więcej konwersji. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Google jedna z badanych firm korzystając z tej opcji w strategii „Pozyskanie nowych klientów” przy odpowiednim dopasowaniu ROAS była w stanie zwiększyć o 73% liczbę nowych klientów. Wzrost ten przełożył się na 36% zwiększenie przychodów.

Czy sztuczna inteligencja w reklamach się sprawdzi?

W działającej obecnie wersji funkcjonującej w kampaniach w języku angielskim rozwiązanie to sprawdza się. Zapewne nie będziemy mieć podglądu wszystkich przygotowanych kombinacji materiałów reklamowych jednak można założyć, że wystąpią pewne błędy zwłaszcza jeśli będziemy działać w języku polskim. Jeśli jednak praca z AI przełoży się na realny wynik to podejrzewam, że można przymknąć na nie oko. W przypadku działań w języku polskim będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, ale mimo pewnych kontrowersji i potrzeby kontrolowania przekazu z czasem będziemy musieli przywyknąć do nowego rozwiązania, które da nam Google Ads.


Zajmuję się reklamą internetową od 2008 roku. Niemal od początku moja praca wiązała się z obsługą narzędzi Google. Strategia, emisja i analiza efektywności reklam to elementy działań marketingowych, z którymi mam do czynienia na co dzień.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.