Top

Czym jest Blackhat SEO? Jak działa i dlaczego powinno się go unikać?

SeoFly / SEO  / Czym jest Blackhat SEO? Jak działa i dlaczego powinno się go unikać?
Blackhat seo

Czym jest Blackhat SEO? Jak działa i dlaczego powinno się go unikać?

W dzisiejszych czasach każda firma chce wyróżnić się w sieci i zdobyć jak najwięcej klientów poprzez swoją stronę internetową. Jednym ze sposobów na zwiększenie widoczności jest wykorzystanie technik SEO (Search Engine Optimization) lub uruchomienie kampanii Google Ads. Można je podzielić na Whitehat, które są w pełni uczciwe i akceptowane oraz Blackhat będące nieuczciwymi metodami mogącymi potencjalnie zaszkodzić widoczności strony i jej postrzeganiu przez wyszukiwarki. W tym artykule omówimy, jakie są to techniki, jak działają i dlaczego należy ich unikać.

Techniki zaliczające się do Blackhat:

  • Upychanie słów kluczowych (keyword stuffing)

Jest to jedna z najczęstszych metod stosowanych przez Blackhat SEO. Polega na umieszczeniu dużej liczby słów kluczowych na stronie zazwyczaj w formie listy. Technika ta narusza zasadę, że treść strony powinna być pisana dla użytkowników, a nie dla wyszukiwarek.

Więcej na temat keyword staffingu znajdziesz tutaj: https://seofly.pl/blog/co-to-jest-keyword-stuffing-i-jak-sie-go-wystrzegac/

  • Cloaking

Cloaking polega na prezentowaniu różnych treści dla użytkowników i dla robotów wyszukiwarek. Strona może zawierać treść związana z frazą wyszukiwania, ale po kliknięciu na nią użytkownik zostaje przeniesiony na inną stronę.

Więcej na temat cloackingu znajdziesz tutaj: https://seofly.pl/blog/czym-jest-cloaking-i-dlaczego-jest-szkodliwy/

  • Link farming

Link farming to technika, która polega na zbieraniu linków do strony za pomocą linków zwrotnych. Strony te są często bezwartościowe i służą tylko do zbierania linków. W wyszukiwarkach strony te wyświetlają się wysoko w wynikach wyszukiwania, ale nie mają wartości dla użytkowników.

Jak działa Blackhat SEO?

W przypadku ukrywania słów kluczowych, używa się ich w nadmiernych ilościach, niekoniecznie związanych z tematem strony. Często słowa te ukrywa się w tle strony lub na białym tle, aby były niewidoczne dla użytkownika, ale wciąż zauważane przez roboty wyszukiwarek.

W technice cloaking strona może zawierać słowa kluczowe w kodzie źródłowym, ale użytkownik nie widzi ich na stronie. Po kliknięciu na wynik wyszukiwania użytkownik jest kierowany na stronę z inna treścią, niż ta, która była widoczna w wynikach wyszukiwania. Taka praktyka może prowadzić do bardzo wysokich wskaźników odrzuceń i spadku zaangażowania użytkowników, co ma negatywny wpływ na pozycjonowanie strony.

Link farming to praktyka, która polega na zbieraniu linków do strony za pomocą linków zwrotnych z innych stron. Wysoko w wynikach wyszukiwania znajdują się strony, które mają dużo linków zwrotnych, dlatego link farming jest często stosowany przez Blackhat SEO. Jednakże, linki te często pochodzą z niskiej jakości stron i nie mają wartości dla użytkowników, co powoduje, że algorytmy wyszukiwarek wykrywają tą praktykę i kara za jej stosowanie może być bardzo dotkliwa.

Dlaczego należy unikać Blackhat SEO?

Pomimo, że Blackhat SEO może przynieść szybkie wyniki w krótkim czasie, to należy unikać stosowania tych praktyk. Wysoko w wynikach wyszukiwania są strony, które są wartościowe i odpowiednie dla danego zapytania. Algorytmy wyszukiwarek są projektowane, aby zwracać wartościowe wyniki dla użytkowników i chronić ich przed spamem i nieuczciwymi praktykami.

Stosowanie niedozwolonych technik pozycjonowania może prowadzić do spadku pozycji strony w wynikach wyszukiwania, a nawet do całkowitego wykluczenia jej z wyników wyszukiwania. Ponadto, osoby je stosujące naruszają zasady i wartości etyczne, co może prowadzić do utraty zaufania klientów.

Jakie są skutki stosowania Blackhat SEO?

Poprzez stosowanie Blackhat SEO strona może zostać całkowicie wykluczona z wyników wyszukiwania, a nawet zablokowana. Skutki stosowania tej techniki mogą być katastrofalne dla widoczności strony i dla samej firmy.

Ponadto, stosowanie niedozwolonych technik pozycjonowanie może prowadzić do utraty zaufania klientów i narażenia się na negatywne opinie w sieci. Jeśli klienci odkryją, że strona stosuje nieuczciwe praktyki, to mogą stracić zaufanie do firmy i zdecydować się na skorzystanie z usług konkurencji.

W skrajnych przypadkach Blackhat SEO może prowadzić do konfliktów prawnych i karnych. W niektórych krajach praktyki te są nielegalne i karane przez prawo.

Podsumowanie

Blackhat SEO to nieuczciwe i niemoralne praktyki, które naruszają zasady wyszukiwarek i mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków. Stosowanie etycznych i niezawodnych technik SEO, takich jak content marketing, keyword research i link building, może zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej użytkowników. Warto pamiętać, że SEO to proces długotrwały i wymagający pracy, ale warto zainwestować w niego czas i wysiłek, aby osiągnąć trwałe i wartościowe wyniki.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Pozycjonowanie i tworzenie stron internetowych jest moją pasją, którą w SeoFly realizuję od 2016 roku. Bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w połączeniu ze znajomością technologii pozwala mi budować skuteczne strategie dla wszystkich moich klientów. Na co dzień doradzam firmom jak zwiększyć ruch i sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej. Prowadzę również szkolenia dla marek, z którymi współpracuję.

Brak komentarzy

Skomentuj