Top

Co to jest SEO i dlaczego go potrzebujesz?

SeoFly / SEO  / Co to jest SEO i dlaczego go potrzebujesz?

Co to jest SEO i dlaczego go potrzebujesz?

Miniony rok z oczywistych względów można zaliczyć do okresu, którego nie będziemy wspominać zbyt dobrze. W kontekście biznesowym, z powodu koronawirusa ucierpiały całe gałęzie gospodarki, ale wyjątkiem jest tu branża eCommerce, która urosła o dobre 30% rok do roku. W związku z tym wiele osób skierowało swoje myśli w kierunku działań SEO/SEM, upatrując w Internecie szansy na dalszy rozwój firmy. Warto więc wrócić do podstaw i jeszcze raz przypomnieć: czym jest pozycjonowanie stron oraz dlaczego warto na nie postawić?

Podając za portalem 300gospodarka.pl, obroty w handlu online w Polsce sięgnęły 15 mld euro, a nasz kraj jest jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce w Europie. Trudno więc się dziwić, że wiele osób decyduje się na zakładanie nowych sklepów internetowych, a posiadacze istniejących inwestują w ich promocję. SEO to absolutnie podstawowa aktywność w obszarze promocji strony firmowej lub e-sklepu. Rozwińmy ten termin. Intuicyjnie wiemy, że SEO oznacza pozycjonowanie strony www, ale precyzyjnie rzecz ujmując jest to skrót z angielskiego zwrotu: Search Engine Optimization – czyli mówiąc po polsku: optymalizacji (strony internetowej) pod kątem wyszukiwarek.

Gdzie możemy się pozycjonować?

Zacznijmy od ogółu – działania SEO są realizowane pod kątem wyszukiwarki (najczęściej Google, ale nie zapominajmy, że nie jest to jedyna wyszukiwarka na świecie) i jej wyników organicznych (bądź naturalnych). Interesuje nas tu tzw. SERP (Search Engine Result Page) czyli strona z wynikami generowanymi pod konkretne zapytanie. Dzieli się ona na obszar komercyjny (płatne reklamy Google Ads) oraz wspomniane organiczne czyli będące odpowiedzią Google na wpisane hasło. W przypadku wyników naturalnych wyszukiwarka kieruje się algorytmem wg którego ustala kolejność stron w rankingu. Warto w tym miejscu podkreślić, że algorytm ten jest dynamiczny i notuje systematyczne aktualizacje w ciągu roku. Zadaniem pozycjonera jest więc śledzenie tych trendów i podążanie za nimi, aby wiedzieć, jakie zasady decydują o kolejności serwisów w wynikach (i przełożenie tego na działania przy stronie).

Na czym polega pozycjonowanie?

O pozycjonowaniu opowiadam jak czuję, nie kieruję się encyklopedycznymi definicjami, więc ten wpis potraktowałem jak rozmowę z kimś, kto chciałby się dowiedzieć na czym polega moja praca. Jeśli wiemy już, że SEO to działania ukierunkowane na uzyskanie jak najlepszej widoczności strony w wynikach organicznych wyszukiwarki – a warto być tu jak najwyżej z oczywistych względów – to zastanówmy się chwilę na czym dokładnie polegają te działania. Według mnie, najbardziej ogólny podział na początek to:

Działania On-Site

Taki działania dotyczą wszystkiego, co możemy zrobić z samą pozycjonowaną stroną oraz wszystkim, co się wiąże z jej funkcjonowaniem. Obecnie, ten obszar jest znacznie bardziej kluczowy niż jeszcze np. 5 czy 10 lat temu. Dotyczy to następujących zagadnień:

  • Czy strona jest responsywna (dopasowana do urządzeń mobilnych)?
  • Jak szybko działa?
  • Czy posiada unikalną treść oraz ile w ogóle jest te treści?
  • Czy na stronie pojawiają się słowa kluczowe wpisywane przez klientów?
  • Jaka jest struktura treści, np. czy występują w niej nagłówki H1, H2 itd.?
  • Czy META Tagi (Tytuły i opisy podstron) są ustawione / zoptymalizowane?
  • Czy zdjęcia posiadają uzupełnione atrybuty ALT?
zakres audytu seo

Optymalizacja strony www obejmuje szereg elementów, wpływających na odbiór oraz jakość działania serwisu.

Generalnie, jeśli strona jest w miarę OK, najwięcej pracy wiąże się z treściami, czyli jak my to mówimy w branży: z contentem. Praca specjalisty SEO nie polega jednak wyłącznie na wpleceniu odpowiednich słów kluczowych w teksty na stronie klienta. W profesjonalnych agencjach każdy projekt powinien angażować kilka osób, m.in. copywritera, który ma doświadczenie w tworzeniu treści w określonych branżach. Redaktor umiejący wyważyć aspekt SEO (obecność i rozsądne rozmieszczenie słów kluczowych) z atrakcyjnością i realną użytecznością tekstów to prawdziwy skarb. Treści nie tworzone z myślą o realnym odbiorcy tzn. nie oferujące konkretnych informacji i zawartości merytorycznej nie będą skuteczne pod kątem SEO. Google bierze pod uwagę np. czas spędzany na stronie www czyli na ile dany artykuł zaangażował czytelnika. SEO nie polega jedynie na udoskonalaniu działania strony www w sensie technicznym, ale to również dodatkowe aktywności związane z copywritingiem oraz content marketingiem.

Działania Off-Site

Zahaczając o kwestię content marketingu, przechodzimy do drugiego dużego obszaru działań SEO czyli Off-Site. W głównej mierze sprowadza się to do tzw. Link Buildingu, który może być realizowany w jakościowy sposób na wzór kampanii content marketingowej. W branży PR specjaliści często posługują się terminem ,,opiniotwórczości” mierzonej liczbą cytowań w mediach. W przypadku branży SEO takie szczególne znaczenie ma liczba i jakość linków – czyli hiperłączy tekstowych lub graficznych – prowadzących do strony, którą chcemy wypromować.

Link Building to pokrótce pozyskiwanie linków zwrotnych do pozycjonowanej strony w celu podniesienia jej autorytetu w Google oraz uzyskania lepszej pozycji rankingowej w wynikach wyszukiwania.

Jakie usługi dodatkowe można zakwalifikować do szeroko rozumianego SEO?

Doradztwo dla agencji PR (jak wykorzystać jej działania na rzecz SEO)

Administracja techniczna i konserwacja strony www

Monitorowanie stanu strony (zaindeksowania) w Google Search Console

Raporty analityczne w oparciu o Google Analytics

Optymalizacja materiałów na kanale Youtube

Administracja profilem Google Maps oraz dodawanie aktualności w nim

oraz wiele innych…

Podsumowując, SEO to cały szereg usług, które w kompleksowy sposób zapewni cały zespół a nie np. pojedynczy freelancer. Zdecydowanie się na szeroki zakres usług związanych z SEO to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy odnieść sukces w Internecie. Warto przy tym mieć na uwadze jak pojemnym określeniem jest SEO i jak wiele aktywności zyskujemy, robiąc to systematycznie i w pełnym wachlarzu możliwości.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Jestem współzałożycielem agencji i koordynuję prace całego zespołu. Poza SEO, posiadam wieloletnie doświadczenie w copywritingu oraz public relations. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój artykuł. Z chęcią odpowiem na każde pytanie dotyczące naszej pracy oraz projektów. Zapraszam do kontaktu! kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj