Top

SEO / SEM FAQ – podstawowe definicje

SeoFly / Baza Wiedzy  / SEO / SEM FAQ – podstawowe definicje
seo faq

SEO / SEM FAQ – podstawowe definicje

Czasami warto sięgnąć po nieco teorii, aby lepiej poruszać się w danej tematyce. Poniżej prezentujemy wyjaśnienie podstawowych pojęć oraz definicje terminów związanych z branżą SEO i SEM. Zapraszamy do lektury!

1. Co to jest SEO?

SEO (ang. Search Engine Optimization) to działania ukierunkowane na zagwarantowanie jak najwyższej pozycji strony internetowej w rankingu wyników danej wyszukiwarki.

2. Jakie korzyści daje SEO?

SEO to kluczowa usługa w biznesie internetowym. Poprzez wysoką pozycję w wynikach wyszukiwarek internetowych można zapewnić sobie ogromną rzeszę potencjalnych klientów. Jest to również najskuteczniejszy sposób na promocję witryny internetowej i sposób na zaistnienie marki w świadomości milionów Internautów na całym świecie.

3. Na czym polega White SEO?

White SEO oznacza strategię pozycjonowania strony internetowej opartej o oficjalne zalecenia firmy Google. Jest to zespół działań, mieszczących się w dopuszczalnych ramach sugerowanych przez administratorów najpopularniejszej wyszukiwarki. W praktyce wiąże się to z dłuższym procesem osiągania wyższych wyników, jednak zabezpiecza stronę przed ewentualnymi karami za stosowanie metod, które przynoszą szybszy efekt, ale są zabronione przez Google.

4. Co to jest optymalizacja?

Optymalizacja stron pod kątem SEO to określenie przygotowania strony internetowej tak, aby była ona możliwie najbardziej czytelna i atrakcyjna z perspektywy wyszukiwarek. Możliwe jest bowiem uzyskanie wysokiej pozycji witryny bez dodatkowych działań, jeśli będzie ona zbudowana zgodnie z wytycznymi SEO. Elementy, które obejmuje się procesem optymalizacji to m.in. treść strony, zagęszczenie słów kluczowych, META tagi, opracowanie kodu wg standardów W3C i wiele innych. Rzetelna optymalizacja może się również przyczynić do szybszego otwierania się witryny oraz zredukowania obciążenia serwera, na którym znajduje się strona www.

5. Co to jest SEM?

SEM (ang. Search Engine Marketing) to szereg działań, mających na celu podniesienie efektywności kampanii marketingowej w wyszukiwarkach internetowych.

6. Jakie korzyści przynosi SEM?

Zainwestowanie w SEM pozwala na dotarcie w krótkim czasie do grupy docelowej w sposób, który pozwala swobodnie kontrolować wydatki oraz kierunek, w którym podąża rozpoczęta kampania. Strona klienta zyskuje więc ogromną popularność, nie narzucając się przy tym Internautom (linki sponsorowane to neutralna forma reklamy, która nie ,,atakuje” odbiorców), wzrost liczby odwiedzin witryny zadowala nie tylko pod względem ilości, ale również jakości wejść – dzięki SEM trafiamy do osób bezpośrednio zainteresowanych danym tematem lub ofertą.

7. Czy do SEM warto wynajmować agencję?

Umiejętne przygotowanie i prowadzenie linków sponsorowanych pozwala wykorzystać budżet na kampanię w optymalny sposób. Osoby bez doświadczenia w zarządzaniu kampanią Adwords przeważnie marnują środki na hasła nieprzekładające się na zapytania od klientów. Często też pojawia się problem z wyborem optymalnych stawek za kliknięcie konkretnego hasła, dlatego wsparcie profesjonalnej agencji gwarantuje osiągnięcie oczekiwanych celów bez ryzyka poniesienia niepotrzebnych wydatków.

8. Ile należy wydać na kampanię?

Budżet na kampanię jest indywidualną kwestią, którą najlepiej dostosować do obecnych warunków. Jeśli zależy Ci na promocji w konkretnym okresie (np. prowadzisz biznes sezonowy), warto wydać większą sumę w krótkim czasie, w innym wypadku kampania może być bardziej zbilansowana. Wiele zależy też od umiejętnego doboru słów kluczowych – w przypadku skromniejszych zasobów warto skupić się na mniejszej ilości haseł, ale za to takich, które gwarantują satysfakcjonujący profit. Nie sztuką jest więc wydać dużo pieniędzy na nieracjonalnie zarządzaną kampanię – każda kwota może być w tej usłudze spożytkowana z korzyścią dla Klienta.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym słowniczkiem pojęć SEO/SEM.


Jestem współzałożycielem agencji i koordynuję prace całego zespołu. Poza SEO, posiadam wieloletnie doświadczenie w copywritingu oraz public relations. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój artykuł. Z chęcią odpowiem na każde pytanie dotyczące naszej pracy oraz projektów. Zapraszam do kontaktu! kom. 510796217 mail. korneliusz@seofly.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.