Top

CrUX i Core Web Vitals

SeoFly / Wszystkie  / CrUX i Core Web Vitals
core-web-vitals-featured(1)

CrUX i Core Web Vitals

W dniu dzisiejszym Google ogłosiło start najbardziej oczekiwanej aktualizacji swojego algorytmu w 2021 roku. Aktualizacja ta znana pod nazwą „Page Experience Update” wprowadza do czynników rankingowych mierzenie wydajności strony internetowej. W poniższym wpisie kilka słów o tym co jest mierzone jak i w jaki sposób możemy to sami sprawdzić.

Raport CrUX

CrUX czyli Chrome User Experience Report. Jest to raport bazujący na odwiedzinach realnych użytkowników stron internetowych których przeglądarki internetowe raportują do Google dane o przeglądanej stronie internetowej.
Wynik CrUX bazuje na kilkunastu parametrach opisujących wydajność naszej strony internetowej. Końcowy wynik bazuje na 75% danych zebranych od różnych użytkowników uśredniający wyniki z komputerów stacjonarnych i telefonów. Odrzucane są wyniki skrajne tak by raport pokazywał przeciętne wartości dla większości urządzeń na jakich nasza strona jest otwierana.

First Paint

First Paint zgłasza czas pierwszego renderowania szkieletu strony w przeglądarce po nawigacji. To pierwszy kluczowy moment, o który deweloperzy dbają podczas ładowania strony – czyi czas od momentu zapytania serwera o stronę do momentu odebrania danych i pierwszego rysowania szkieletu strony.

First Contentful Paint

First Contentful Paint informuje o czasie, w którym przeglądarka po raz pierwszy wyrenderowała dowolny tekst, obraz (w tym obrazy tła), inne niż canvas lub SVG. Obejmuje to tekst z wczytanymi czcionkami internetowymi. Jest to czas po którym użytkownik widzi wygenerowaną stronę i może zacząć ją przeglądać.

DOMContentLoaded

DOMContentLoaded zgłasza czas, w którym początkowy dokument HTML został całkowicie załadowany i przeanalizowany, bez oczekiwania na zakończenie ładowania arkuszy stylów, obrazów i elementów zewnetrznych.

Onload

Jest to zdarzenie, z JavaScript które zostają wykonane po załadowaniu przez stronę wszystkich potrzebnych zasobów. Wartość informuje po jakim czasie przeglądarka jest gotowa i ile czasu zajęło pełne załadowanie wszystkich zasobów.

First Input Delay

FID jest ważnym wskaźnikiem do mierzenia szybkości reakcji na obciążenie, ponieważ określa ilościowo wrażenia, jakie odczuwają użytkownicy podczas próby interakcji ze stronami, które nie odpowiadają — niski FID pomaga zapewnić, że strona jest użyteczna. FID mierzy czas od pierwszej interakcji użytkownika ze stroną (tj. gdy kliknie link, naciśnie przycisk lub użyje niestandardowej kontrolki opartej na JavaScript) do momentu, w którym przeglądarka faktycznie może rozpocząć przetwarzanie zdarzeń w odpowiedzi na tę interakcję. Czyli jak szybko strona czy program reaguje na kliknięcia czy inne interakcje.

Largest Contentful Paint

LCP jest ważnym wskaźnikiem do pomiaru postrzeganej szybkości ładowania, ponieważ oznacza punkt na osi czasu ładowania strony, w którym prawdopodobnie została załadowana główna treść strony – szybki LCP pomaga upewnić użytkownika, że ​​strona jest przydatna.
LCP informuje o czasie renderowania największego bloku obrazu lub tekstu widocznego w widocznym obszarze w stosunku do momentu pierwszego załadowania strony. Wartość do 2.5 sekundy obecnie uważana jest za wyznacznik szybkiego ładowania.

Cumulative Layout Shift

CLS jest wskaźnikiem do pomiaru stabilności wizualnej, ponieważ pomaga określić, jak często użytkownicy doświadczają nieoczekiwanych zmian układu — niski CLS pomaga zapewnić, że strona jest stabilna wizualnie. Jest to jeden ze wskaźników które w ostatnim czasie były najczęściej korygowane przez Google po to by wyłapywać strony o niestabilnej budowie utrudniającej ich przeglądanie czy klikanie w te elementy które chcieliśmy.

Time to First Byte

Czas do pierwszego bajtu (TTFB) jest miarą używaną jako wskaźnik odpowiedzi serwera WWW lub innego zasobu sieciowego. TTFB mierzy czas od złożenia przez użytkownika lub klienta żądania HTTP do pierwszego bajtu strony odbieranej przez przeglądarkę klienta. Na ten czas składa się czas połączenia z serwerem, czas potrzebny na wysłanie żądania HTTP oraz czas potrzebny na pobranie pierwszego bajtu strony do przeglądarki uzytkownika.

W Google Search Console możemy bezpośrednio podejrzeć wyniki Core Web Vitals jako część raportu CrUX dla podstron naszego serwisu. W menu „Podstawowe wskaźniki internetowe” dostaniemy informacje o stronach i wartościach CLS FID LCP oraz o tym czy są one dobre czy wymagają poprawy. Na tej podstawie możemy zdiagnozować jak nasza strona ładuje się u realnych odwiedzających i gdzie możemy poprawić wyniki.

Pełen raport CrUX dostępny jest na https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ oraz do importowania w Google Data Studio https://web.dev/chrome-ux-report-data-studio-dashboard/

Więcej informacji o LCP https://web.dev/lcp/ FID https://web.dev/fid/ i CLS https://web.dev/cls/

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share
Brak komentarzy

Skomentuj