Top

Yandex Metrica jako alternatywa dla Google Analytics

SeoFly / Baza Wiedzy  / Yandex Metrica jako alternatywa dla Google Analytics
yandex metrica jako alternatywa dla Google Analytics

Yandex Metrica jako alternatywa dla Google Analytics

Yandex Metrica, choć nie jest pierwszym wyborem wśród narzędzi analitycznych to oferuje unikalne funkcje i możliwości, które czynią ją godną uwagi alternatywą dla Google Analytics. Mimo że jest mniej popularnym narzędziem analitycznym na zachodzie, to oferuje kilka kluczowych funkcji, które mogą przyciągnąć uwagę użytkowników poszukujących bardziej szczegółowych analiz.

Podstawowe funkcje i intuicyjny interfejs

Podobnie jak Google Analytics narzędzie Yandex Metrica pozwala na śledzenie ruchu na stronie, analizę źródeł tego ruchu, mierzenie konwersji i ścieżek celów, a także analizę demografii i lokalizacji użytkowników. Co więcej, kilka lat temu wprowadzony został odświeżony, bardziej intuicyjny interfejs, co znacznie ułatwia korzystanie z narzędzia.

Rozbudowane Funkcje Analityczne

Yandex Metrica wyróżnia się na tle innych narzędzi analitycznych dzięki swoim rozbudowanym funkcjom, takim jak:

  1. Analiza Formularzy: Pozwala na dokładną analizę skuteczności formularzy na stronie, umożliwiając łatwe osadzenie ich w ścieżkach konwersji i mierzenie efektywności poszczególnych rozwiązań. Dane z tej sekcji są dostępne za dwa ostatnie tygodnie.
  2. Session Replay: Nagrywanie zachowania użytkownika podczas sesji i możliwość odtworzenia filmu wraz z zestawem statystyk, takich jak dane demograficzne, zaangażowanie, źródło wizyty i wiele więcej. To narzędzie jest szczególnie przydatne do testowania nowych funkcjonalności na stronie.

Mapy ciepła i analiza zachowań użytkowników

Mapy ciepła są jedną z najbardziej wyróżniających się funkcji Yandex Metrica. Narzędzie to oferuje trzy rodzaje map ciepła:

  1. Mapy linków: Pokazują, z jaką częstotliwością użytkownicy klikają w hiperłącza na stronie.
  2. Mapy kliknięć: Obrazują częstotliwość, z jaką użytkownicy klikają w określone obszary na stronie, w tym przyciski czy wezwania do działania.
  3. Mapy skrolowania: Pokazują, w których sekcjach witryny użytkownicy zatrzymują się na dłużej, a które tylko przeglądają.

Więcej o mapach ciepła przeczytasz w tym artykule.

WebVisor – nagrywanie sesji użytkowników

Kolejną unikalną funkcją jest WebVisor umożliwiający nagrywanie sesji użytkowników. Dzięki temu można dokładnie zobaczyć, jak użytkownicy wchodzą w interakcję ze stroną – gdzie klikają, jak przewijają i co wpisują. Te informacje są nieocenione w identyfikowaniu problemów z użytecznością strony i pomagają w jej optymalizacji.

Powiadomienia SOS via SMS

Yandex Metrica oferuje również funkcję powiadomień o problemach z dostępnością strony, które mogą być wysyłane mailowo lub przez SMS. Jest to szczególnie przydatne w szybkim reagowaniu na problemy techniczne, które mogą wpływać na dostępność strony dla użytkowników.

Szybki podgląd statystyk

W przeciwieństwie do Google Analytics, gdzie na dane czasami trzeba czekać nawet do 48 godzin, Yandex Metrica umożliwia bardzo szybki dostęp do statystyk. Jest to kluczowe dla firm prowadzących krótkie kampanie promocyjne, które wymagają bieżącej analizy danych.

Wady i zalety Yandex Metrica

Pomimo oferowania mnogości funkcji to narzędzie ma również swoje ograniczenia, takie jak krótki okres przechowywania danych dla niektórych modułów. Jednakże jej intuicyjność, wiele wizualizacji danych i rozbudowane funkcje analityczne czynią ją atrakcyjnym narzędziem, szczególnie dla osób, które chcą głębiej analizować dane bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy analitycznej.

Integracja i Korzystanie z Yandex Metrica

Aby zacząć korzystać z Yandex Metrica, należy najpierw założyć konto na platformie Yandex, a następnie wygenerować tag śledzenia. Jest on podobnie jak w Google Analytics kilkoma linijkami kodu HTML, które należy umieścić na swojej stronie. Tag zaczyna zbierać dane natychmiast po instalacji, co pozwala na szybki dostęp do statystyk.

Podsumowując, Yandex Metrica to pełnoprawna alternatywa dla popularnych narzędzi analityki internetowej, takich jak Google Analytics. Oferuje unikalne funkcje, które mogą wzbogacić analizę danych na stronie. Dla zaawansowanych użytkowników narzędzie może być cennym narzędziem do weryfikacji danych i eksploracji opcji niedostępnych u konkurencji. Dla początkujących, jej intuicyjny interfejs i wizualizacje danych mogą znacznie ułatwić analizę i interpretację danych.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Agencja SeoFly powstała w 2013 roku i jest częścią grupy marketingowej Good One. Podoba Ci się nasz blog? Zapisz się do naszego newslettera. Chcesz, abyśmy pomogli Ci wypromować biznes? Skontaktuj się ;-) kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj