Top

Co to jest mapa ciepła i do czego ona służy?

SeoFly / Baza Wiedzy  / Co to jest mapa ciepła i do czego ona służy?
co to jest mapa ciepła

Co to jest mapa ciepła i do czego ona służy?

Mapy ciepła, znane również jako heatmaps, są kluczowym narzędziem w analityce internetowej, pozwalającym na zrozumienie i optymalizację doświadczeń użytkowników na stronach internetowych. Artykuł zapewnia kompleksowe spojrzenie na to narzędzie.

Czym jest mapa ciepła?

Mapa ciepła (en. heat map) to narzędzie analityczne, które wizualizuje stopień angażowania użytkowników przez poszczególne elementy witryny. Obszary najbardziej interesujące użytkowników są oznaczane czerwonym kolorem, podczas gdy te mniej popularne – niebieskim, z dodatkowymi kolorami pośrednimi. Na tej podstawie można określić jakie jest natężenie użytkowników decydujących się na podjęcie konkretnego działania na stronie internetowej.

Rodzaje map ciepła

Mapy ciepła można podzielić na kilka rodzajów w zależności od rodzaju śledzonych danych. Każdy z typów odpowiada za śledzenie różnych zachowań użytkowników na stronie internetowej. Dlatego poniższy podział pozwala dokładnie dopracować poszczególne elementy strony internetowej:

 1. Clicktracking: Analiza kliknięć myszką po stroni pokazująca, które elementy strony są najczęściej klikane przez użytkowników.
 2. Scrolltracking: Analiza długości przewijania strony pozwalająca zrozumieć, które części strony są najczęściej oglądane.
 3. Attentiontracking: Skupia się na obszarach strony, które przyciągają najwięcej uwagi użytkowników.

heat mapa na stronie internetowejNarzędzia do tworzenia map ciepła

W zależnie od specyfikacji mapy ciepła i danych potrzebnych do analizy dostępnych jest kilka narzędzi umożliwiających stworzenie mapy ciepła:

 • HotJar: Oferuje mapy kliknięć, nagrania ruchu kursora i inne funkcje.
 • Crazy EGG: Tworzy mapy ciepła obrazujące kliknięcia i scrollowania strony.
 • Smartlook: Nowa aplikacja oferująca mapy kliknięć, scrollmaps oraz nagrania zachowania użytkownika na stronie.

Wykorzystanie map ciepła w analityce internetowej

Mapy ciepła znajdują zastosowanie w wielu aspektach analizy strony internetowej oraz jej dalszej ewolucji. Wyciągnięte wnioski na podstawie mapy ciepła mają ogromne znaczenie nie tylko na wygląd i układ elementów na stronie, ale przede wszystkim na zachowanie użytkowników, a co za tym idzie konwersje. Dlatego heat mapy mają następujące zastosowanie:

 • Poprawa widoczności przycisków i ikon: Pomaga zrozumieć, które elementy są najczęściej klikane i wymagają optymalizacji.
 • Analiza długości treści: Scrollmapy wskazują, do jakiego miejsca na stronie docierają użytkownicy, co pomaga dostosować długość treści.
 • Wykrycie miejsc problemowych: Mapy kliknięć mogą wskazać na elementy, które nie działają prawidłowo.
 • Usprawnienie nawigacji na stronie: Pomaga zrozumieć, jak użytkownicy poruszają się po serwisie.
 • Przenoszenie elementów w obrębie strony: Pomaga w optymalizacji rozmieszczenia ważnych informacji na stronie.

Podsumowanie

Mapy ciepła są potężnym narzędziem w analityce internetowej, pozwalającym na wizualną analizę zachowania użytkowników. Ich skuteczne wykorzystanie może znacząco przyczynić się do poprawy użyteczności strony, co z kolei może prowadzić do zwiększenia współczynnika konwersji. Stanowią one cenne źródło danych zarówno przy zmianie strony internetowej, jak i rozwijaniu obecnej. Można jednogłośnie stwierdzić, że informacje dostarczane przez mapy ciepła sprawiają, że strony internetowej są bardziej przyjazne dla użytkowników, co ma znaczący wpływ podejmowaniu dalszych czynności na stronie internetowej lub jej opuszczenie. Dlatego każdy moment jest dobry na implementację mapy ciepła, gdyż ona stanowi poważny krok do zmiany na lepsze.

 

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Agencja SeoFly powstała w 2013 roku i jest częścią grupy marketingowej Good One. Podoba Ci się nasz blog? Zapisz się do naszego newslettera. Chcesz, abyśmy pomogli Ci wypromować biznes? Skontaktuj się ;-) kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj