Top

Jak zareagować na informację o nienaturalnym linkowaniu w panelu GWT?

SeoFly / Porady  / Jak zareagować na informację o nienaturalnym linkowaniu w panelu GWT?

Jak zareagować na informację o nienaturalnym linkowaniu w panelu GWT?

W celu zrobienia porządku z linkami, trzeba wiedzieć jedno – każdy backlink jest inny i nie ma jednej drogi na to, aby pozbyć się „tych” złych linków przychodzących. 
W pierwszej kolejności musimy wiedzieć z jaką karą mamy do czynienia. W powiadomieniach GWT są dwie opcje: albo jest to filtr algorytmiczny, albo filtr ręczny. W ostatnim czasie do naszych rąk trafiła domena z filtrem ręcznym. Na przykładzie tej właśnie domeny przedstawiamy case study, jak zrobić porządek z linkami prowadzącymi do naszej strony.

Zacznijmy więc od początku. W marcu tego roku do naszej agencji zgłosiła się Klientka ze swoją stroną. Już na wstępie powiadomiła nas, że jej strona dość mocno spadła po zeszłorocznych update’ach w wynikach organicznych. Agencja, z którą wcześniej współpracowała zapewniała, że jest to chwilowy spadek. Jak się jednak okazało, w Google Webmaster Tools pojawiła się wiadomość o karze ręcznej za nienaturalne linkowanie, ale o tym za chwilkę.

Dokonując przejęcia Klienta okazało się, że GWT nie istnieje (nie wiemy, jak można współpracować z Klientem nie mając założonego konta dla domeny w GWT). Dlatego też założyliśmy nowe konto, jednak zanim ukazały się w nim dane upłynęło trochę czasu. W międzyczasie zaproponowaliśmy redesign strony, wraz ze zmianą adresów URL, bowiem stara wersja nie miała przyjaznych URL-i (tutaj ponowna aluzja do firm „pseudo SEO”, jak można robić SEO bez tak prostych i jakże pomocnych zmian).

Agencja Bloomnet, wchodząca w skład Good One Group podobnie jak my, prężnie działała nad nową stroną, a my przystąpiliśmy do eliminowania „złych linków”.

Do tego niezbędne było pobrane z Google Webmaster Tools wszystkich linków/domen, jakie się tam znajdują – według Google’a jest to podstawowa baza, aczkolwiek …. o tym w dalszej części artykułu.

Mając już listę, przystępujemy do kolejnej czynności, odpowiedniej segregacji linków. Kryterium podziału, to fora, nazwy domen, subdomeny, katalogi, precle. Dodatkowo możemy kierować się PR ale nie jest to do końca subiektywna ocena.

Pierwszy sczytanie linków z GWT dla wybranej domeny zaowocowało przeszło 12 tysiącami linków. Nie jest to porażająca ilość.

Przykłady fakowych linków:

  • http://www.katalogfirm.tkkj.pl/category-359-24-59.html;
  • http://www.szoko.eu/en/.

Analiza linków jest żmudna, należy przeanalizować praktycznie każdy z nich. Możemy pisać do adminów z prośbą o usunięcie linka, w przypadku braku odzewu zgłaszamy go do disavow tool. W przypadku domeny Klienta do DT zostało zgłoszonych przeszło 10 tys. Linków.

Po wrzuceniu linków w DT, po około 3 tygodniach uzyskaliśmy informację, że kara ręczna nie została pozytywnie rozpatrzona, a podane przykładowe nienaturalne linki do strony „o zgrozo” nie widniały wcześniej w linkach do twojej witryny w GWT. I jak tu ufać Google’owi, gdy mówi że w GWT są linki najważniejsze??

Odczekaliśmy kolejne dwa tygodnie, po których w GWT „w końcu” ukazały się kolejne linki prowadzące do strony, których wcześniej nie widzieliśmy. I znowu musieliśmy przystąpić do ponownej analizy linków.

I tutaj kolejny „zonk” ze strony Google. Część linków wcześniej przez nas zgłoszonych znów ładnie, pięknie widniała z informacją o linkach do domeny Klientki. Tyle że teraz łączna liczba linków to około 8 tysięcy. Po analizie i zgłoszeniu w DT po dwóch tygodniach kolejne info od Google’a, że kara ręczna nie została zdjęta, znowu te nieszczęsne linki , których nie ma w GWT. Z naszej strony były jeszcze dwie próby, podobnie bezowocne, jak poprzednia. W międzyczasie wystartowała nowa strona, i jak się okazało ostatnia próba z naszej strony z karą ręczną.

Ostatnia analiza, to zgłoszenie 400 paru linków do Disavow Tool 1 października i oczekiwanie na odpowiedź Google’a. Odpowiedź nadeszła 23 października, a informacja jaka nam się ukazała brzmiała następująco:

„Prośba o ponowne rozpatrzenie witryny …. : anulowaliśmy ręczne działania antyspamowe”

I już w dniu 29 Października pozycja na najważniejsze słowo kluczowe znalazła się z powrotem w TOP 10. (patrz poniżej)

 

 

Podsumowując, wyjście z kary ręcznej w tym przypadku trwało dość długo, prawie 7 miesięcy, choć patrząc na to w jakim stanie otrzymaliśmy domenę po poprzedniej agencji…. W między czasie strona Klientki była wspomagana AdWords, aby cały czas pozyskiwać Klientów na swoje usługi.

Pamiętajmy również, że każda domena, to oddzielna historia i czas wyjścia z filtra algorytmicznego bądź kary ręcznej jest różny. Z niektórych da się wyjść po kilku, kilkunastu dniach, a są i takie domeny, których odfiltrowanie trwa przeszło rok.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Jestem współzałożycielem agencji i koordynuję prace całego zespołu. Poza SEO, posiadam wieloletnie doświadczenie w copywritingu oraz public relations. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój artykuł. Z chęcią odpowiem na każde pytanie dotyczące naszej pracy oraz projektów. Zapraszam do kontaktu! kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj