Top

Jak stworzyć użyteczną i atrakcyjną wizualnie stronę internetową? 13 wskazówek

SeoFly / Porady  / Jak stworzyć użyteczną i atrakcyjną wizualnie stronę internetową? 13 wskazówek
prjektowanie_graficzne_stron_internetowych

Jak stworzyć użyteczną i atrakcyjną wizualnie stronę internetową? 13 wskazówek

W dzisiejszych czasach, kiedy większość firm i usług działa w przestrzeni internetowej, stworzenie atrakcyjnej i funkcjonalnej strony internetowej jest niezwykle istotne. Strona internetowa stanowi wirtualną wizytówkę Twojego przedsiębiorstwa.  Jest miejscem, gdzie potencjalni klienci dowiadują się o Twojej działalności, usługach i produktach. Dlatego tak ważne jest, aby witryna przyciągała uwagę odwiedzających, była intuicyjna w obsłudze i dostarczała wartościowych informacji.

1. Określ swoje cele i odbiorców.

Przed przystąpieniem do tworzenia strony internetowej, musisz dokładnie określić cele, jakie chcesz osiągnąć za jej pośrednictwem. Czy chcesz zwiększyć sprzedaż swoich produktów, zdobyć więcej potencjalnych klientów, czy też może dostarczać ciekawe treści i wartościową wiedzę? To ważne pytania, które pomogą Ci określić strategię działania i dostosować zawartość strony do swoich celów.

Pamiętaj także o określeniu grupy docelowej, czyli odbiorców, do których skierowana będzie Twoja witryna. Dobrze zrozumienie potrzeb i preferencji potencjalnych klientów pozwoli Ci lepiej dostosować treści i styl witryny, aby była bardziej atrakcyjna dla użytkowników.

2. Wybierz odpowiednią platformę

Wybór odpowiedniej platformy do stworzenia swojej strony ma ogromne znaczenie dla późniejszego sukcesu projektu. Na rynku istnieje wiele systemów zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress, Joomla, czy Drupal, które oferują bogatą bazę szablonów i wtyczek. Dzięki nim nie musisz być programistą, aby stworzyć profesjonalną witrynę. Jeśli Twoja strona ma służyć do sprzedaży produktów – wato zwrócić uwagę, czy dany CMS ma opcje włączenia potrzebnych funkcjonalności.

Jeśli zależy Ci na elastyczności i możliwościach personalizacji, WordPress jest jednym z najpopularniejszych wyborów. Natomiast Joomla i Drupal są bardziej zaawansowane i zazwyczaj wykorzystywane do większych projektów internetowych. Ważne jest, aby wybrać platformę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i umożliwi swobodne zarządzanie treściami i dostosowanie wyglądu witryny.

3. Zaplanuj układ i nawigację

Przejrzysty układ i intuicyjna nawigacja są kluczowymi elementami udanej strony internetowej. Przed przystąpieniem do tworzenia projektu, spędź czas na zaplanowaniu układu i rozłożeniu poszczególnych elementów na stronie. Skup się na hierarchii nagłówków, aby podkreślić najważniejsze treści i zachęcić użytkowników do dalszego czytania.

Pamiętaj, że łatwość nawigacji jest niezwykle ważna. Użytkownicy powinni bez trudu znaleźć interesujące ich informacje i przejść między stronami. Dobre rozwiązanie to umieszczenie menu nawigacyjnego na górze strony lub z boku, a także stosowanie odnośników wewnętrznych, które ułatwiają poruszanie się po witrynie.

4. Skoncentruj się na responsywności

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, aby przeglądać strony internetowe. Dlatego niezwykle istotne jest, aby Twoja strona była responsywna, czyli dobrze wyświetlała się na różnych urządzeniach.

Unikaj projektowania stron opartych tylko na dużej rozdzielczości ekranów komputerów, które mogą być nieczytelne i mało funkcjonalne na mniejszych ekranach. Upewnij się, że Twoja witryna dostosowuje się automatycznie do różnych urządzeń, aby każdy użytkownik miał pozytywne doświadczenie z jej przeglądania i nie zamknął Twojej strony zbyt szybko.

5. Wybierz odpowiednią kolorystykę i typografię

Wybór odpowiednich kolorów i czcionek ma ogromny wpływ na percepcję Twojej strony. Kolorystyka powinna być spójna z identyfikacją wizualną Twojej marki, ale także nie zbyt krzykliwa i przyjemna dla oczu. Unikaj nadmiaru kolorów, który może wprowadzić chaos i utrudnić czytanie treści.

Podobnie ważna jest typografia – wybierz czytelne fonty, które są odpowiednio skalowane. Pamiętaj, że na stronie internetowej duża rozmaitość czcionek może wyglądać chaotycznie i nieprofesjonalnie. Dlatego warto się skupić na jednej lub dwóch czcionkach, które dobrze się komponują ze sobą.

6. Zadbaj o czytelność i przystępność treści

Nawigacja i estetyka to jedno, ale równie istotne jest, aby treści na Twojej stronie były jasne, zrozumiałe i czytelne. Dbaj o przemyślane układanie tekstu, używaj krótkich i klarownych zdań oraz podziału na paragrafy, aby ułatwić czytanie.

Unikaj skomplikowanego języka i specjalistycznych terminów, szczególnie jeśli Twoja grupa docelowa składa się z różnorodnych odbiorców. Pamiętaj, że Twoja strona ma przekazywać wartościową informację w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego.

7. Dodaj atrakcyjne grafiki i multimedia

Wizualne elementy, takie jak ilustracje, zdjęcia i multimedia, wzbogacają treść Twojej strony i przyciągają uwagę odwiedzających. Odpowiednio dobrane grafiki mogą wywołać pozytywne emocje i wzmocnić przekaz Twojej marki.

Upewnij się, że wykorzystujesz wysokiej jakości grafiki, które są związane tematycznie z Twoją działalnością. Unikaj natomiast używania ogólnych i niskiej jakości zdjęć, które mogą odstraszyć potencjalnych klientów. Zwróć też uwagę na prawa autorskie – korzystaj tylko z legalnych grafik! Warto przemyśleć współpracę z agencją graficzną, np. DIEA, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i zamieszczać na stronie spójne i estetyczne materiały.

8. Uwzględnij elementy interaktywne

Aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników, warto dodać na swojej stronie elementy interaktywne. Formularze kontaktowe, przyciski do akcji (CTA), które zachęcają do skorzystania z usług lub dokonania zakupu, oraz możliwość komentowania treści mogą zwiększyć interakcję z Twoją witryną.

Elementy interaktywne zachęcają do zaangażowania i mogą zwiększyć szanse na przekształcenie odwiedzających w klientów.

 

pozycjonowanie_stron_internetowych

9. Optymalizuj stronę pod kątem SEO

Dobra optymalizacja pod kątem SEO (Search Engine Optimization) jest kluczowa, aby Twoja strona była dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania. Wybierz odpowiednie słowa kluczowe związane z Twoją branżą i zawartością strony oraz umieść je w strategicznych miejscach na stronie.

Nie zapomnij o meta tagach, które stanowią krótkie opisy strony wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Staraj się, aby były one atrakcyjne i zachęcające do kliknięcia. Aspektów SEO jets dużo więcej – jeżeli nie czujesz się pewnie w temacie – napisz do nas.

10. Zadbaj o szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia użytkownika. Badania pokazują, że większość odwiedzających porzuca witrynę, jeśli nie załaduje się ona w ciągu kilku sekund.

Aby zminimalizować czas ładowania, skompresuj rozmiar zdjęć i plików multimedialnych, wybierz szybki hosting i upewnij się, że kod Twojej strony jest zoptymalizowany. Warto regularnie monitorować wydajność witryny i dokonywać ewentualnych poprawek w celu jej optymalizacji.

11. Wprowadź testowanie i optymalizację

Stworzenie doskonałej strony to proces, który wymaga ciągłego testowania i optymalizacji. Po opublikowaniu strony, śledź jej wydajność i analizuj dane użytkowników. Pozwoli Ci to zidentyfikować obszary do poprawy i dostosować witrynę do preferencji odwiedzających.

Testowanie A/B, czyli prezentowanie różnych wersji strony użytkownikom i analizowanie wyników, pozwoli Ci znaleźć optymalne rozwiązania i maksymalizować efektywność strony.

12. Monitoruj i aktualizuj regularnie

Tworzenie atrakcyjnej i użytecznej strony to zadanie, które nigdy się nie kończy. Monitoruj regularnie wydajność swojej witryny i analizuj dane, aby stale wprowadzać ulepszenia i dostosowywać treści do potrzeb użytkowników.

Bądź gotowy na regularne aktualizacje, zarówno pod kątem technicznym, jak i treściowym. Dbanie o aktualność i nowości na stronie pozytywnie wpłynie na jej reputację i pozycję w wynikach wyszukiwania.

Warto tu przypomnieć artykuł napisany wcześniej: Samodzielna aktualizacja witryny jakie niesie konsekwencje?

13. Działaj zgodnie z RODO

W miarę wzrostu popularności Twojej witryny, coraz więcej osób może pozostawiać na niej swoje dane osobowe, takie jak adresy e-mail czy dane kontaktowe. Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), które regulują zbieranie, przechowywanie i wykorzystywanie danych osobowych użytkowników.

Zapewnij zgodność z obowiązującymi regulacjami o ochronie danych osobowych, aby uniknąć problemów prawnych i budować zaufanie wśród użytkowników.

Podsumowanie

Tworzenie atrakcyjnej wizualnie i użytecznej strony internetowej to proces wymagający planowania, dbałości o szczegóły i ciągłego doskonalenia. Pamiętaj, że Twoja strona to wirtualna wizytówka Twojego biznesu online, dlatego warto zadbać o jej jakość i skuteczność. Przestrzegaj najlepszych praktyk projektowania stron internetowych, bądź otwarty na feedback użytkowników i stale udoskonalaj swoją stronę, aby spełniała oczekiwania odwiedzających i dostarczała im wartościowe treści.


Udostępnij

Śledzę newsy z branży i dbam o regularne poszerzanie swojej wiedzy z zakresu pozycjonowania stron. Pozwala mi to na trafne dopasowanie strategii i realizację indywidualnych celów każdego z moich klientów, aby wspólnie osiągać założone cele.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.