Core Web Vitals – dlaczego powinieneś sprawdzić je na swojej stronie?
W 2021 roku nadejdzie spora aktualizacja algorytmu Google, która będzie kładła nacisk na spełnienia przez strony podstawowych wskaźników, czyli Core Web Vitals. Ten nowy czynnik rankingowy ma mieć taką samą ważność jak chociażby zainstalowanie certyfikatu SSL na stronie, czy dobra responsywność.
Core Web Vitals jako czynnik rankingowy od 2021 – co to dokładnie jest?
Core Web Vitals (inaczej podstawowe wskaźniki internetowe) dotyczą doświadczenia użytkownika w czasie rzeczywistym i odnoszą się przede wszystkim do szybkości strony, czasu jej ładowania oraz responsywności (skalowania na urządzeniach mobilnych).
Informacja o tym, że będzie to nowy czynnik rankingowy, jest o tyle ważna, że pozwala na przygotowanie stron do tej ważnej aktualizacji. Poprawienie wartości Core Web Vitals wpływa więc bezpośrednio na pozycjonowanie strony internetowej oraz na User Experience.
Podstawowe wskaźniki składają się z:
- LCP (Largest Contentful Paint), czyli czasu wymaganego do tego, aby załadował się największy element na stronie. Czas ten powinien wynieść maksymalnie 2,5 sekundy.
- FID (First Input Delay), czyli czasu liczonego od wejścia w adres URL strony, po którym użytkownik może wykonać pierwszą akcję na stronie. Czas ten powinien wynieść maksymalnie 100 milisekund.
- CLS (Cumulative Layout Shift), czyli sumy wszystkich przesunięć elementów na stronie podczas ładowania (layout shift). Wszystkie przesunięcia powinny się wydarzyć w mniej niż 0,1 sekundy.
Przy obliczaniu tych wskaźników brana jest pod uwagę zawartość całej domeny. Nie wystarczy jedynie zoptymalizowanie paru podstron – cała witryna musi zostać udoskonalona, aby skorzystać na nadchodzącej aktualizacji.
Jak sprawdzić wskaźniki Web Core Vitals mojej strony?
Wyniki Core Web Vitals dla witryny można sprawdzić na 6 różnych narzędziach oferowanych przez Google:
- Google Search Console
- PageSpeed Insights
- Lighthouse
- Chrome DevTools
- Chrome UX Report
- Wtyczką Web Vitals
Należy zauważyć, że wartości podstawowych wskaźników internetowych mogą różnić się w zależności od tego, na jakim urządzeniu sprawdzamy stronę, jakie mamy połączenie z internetem, czy chociażby od tego, ile wtyczek mamy zainstalowanych. Dlatego najlepiej użyć paru narzędzi do sprawdzenia wartości Core Web Vitals i robić to w trybie incognito.
Google Search Console CLS
Żeby sprawdzić wartość CLS w Google Search Console, należy przejść do raportu podstawowych wskaźników internetowych. Co ważne tutaj brane pod uwagę są tylko zindeksowane adresy URL. Ma to duże znaczenie, ponieważ jeśli strona internetowa została świeżo uruchomiona z włączonym indeksowaniem, to konieczne będzie podjęcie kroków z jej wprowadzeniem do indeksu.