Top

Co to jest klucz API i jak go zdobyć?

SeoFly / Porady  / Co to jest klucz API i jak go zdobyć?
api

Co to jest klucz API i jak go zdobyć?

Klucz API to skrót od angielskiej nazwy application programming interface key, co po polsku oznacza klucz interfejsu programistycznego aplikacji. Rozwinięcie skrótu nie mów dużo ani o funkcji tego narzędzia, ani o jego przydatności. Ogólnie, klucz API używany jest przez niektóre programy w celu identyfikacji i kontrolowania użytkownika korzystającego z konkretnego interfejsu.Termin ten pojawia się najczęściej w kontekście wygenerowania go przez Google. O co dokładnie chodzi? 

Do czego służy klucz Google API?

Google API to nazwa oznaczająca grupę interfejsów programowania aplikacji stworzonych przez Google (na przykład Google Maps, Translate). Za ich pomocą możliwe jest łączenie się z usługami Google’a oraz ich integracja. 

Klucz do Google API pozwala na uwierzytelnienie i autoryzację użytkownika, który chciałby korzystać z usług Google API. Dla właścicieli stron, którzy chcieliby korzystać z tych usług, klucz jest niezbędny od 22 czerwca 2016.

Jak wygenerować klucz API?

Proces generowania klucza Google API nie jest trudny i wystarczy wykonać jedynie kilka następujących kroków:

 1. Jeśli nie posiadasz konta na Google APIs, to pierwszym krokiem jest założenie go na tej stronie: https://cloud.google.com/maps-platform/api
 2. Następnie, trzeba założyć nowy projekt, dla którego ma zostać aktywowana usługa.api google maps
 3. Google poprosi o dodanie konta rozliczeniowego – nie da się pominąć tej opcji. Należy wybrać opcję “Utwórz konto rozliczeniowe”.google maps api
 4. Trzeci krok jest już bardziej skomplikowany. Należy wybrać zakładkę po lewej stronie o nazwie “Library” i wybrać sekcję “Google Maps APIs”. Po wybraniu tej opcji, wyświetli się lista możliwych usług do włączenia: Google Static Maps API i Google Maps JavaScript API.jak uzyskac klucz api
 5. Ostatni krok polega na wygenerowaniu klucza do wszystkich wybranych wcześniej usług. W tym celu należy wybrać z menu po lewej stronie “Credentials”, a następnie “Credentials: Create Credentials – API key”. Na koniec trzeba podać nazwę dla klucza.
 6. Po zapisaniu zmian pojawi się klucz API, który należy skopiować do schowka. 

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków dobrze jest zablokować klucz API tak, aby był on użytkowany tylko do konkretnej domeny. Dzięki temu inne, nieuprawnione osoby nie będą mogły korzystać z naszego klucza, co ma duże znaczenie w kontekście płatności. 

Czy korzystanie z klucza Google API jest płatne?

Każdy z użytkowników dostaje rodzaj kredytu o równowartości $200. Kredyt ten odnosi się do liczby wyświetleń Google Maps na stronie użytkownika. Jeśli limit zostanie przekroczony, to użytkownik przypisany do klucza będzie musiał  zapłacić za każde wyświetlenie. Limit $200 miesięcznie obejmuje:

 • wyświetlenia map na urządzeniach mobilnych bez ograniczeń;
 • wyświetlenia mobilnych map dynamicznych bez ograniczeń;
 • osadzenie mapy bez ograniczeń;
 • osadzenie rozszerzone mapy do 14 000 załadowań;
 • mapy statyczne do 100 000 załadowań;
 • mapy dynamiczne do 28 000 załadowań;
 • statyczny street view  do 28 000 panoram;
 • dynamiczny street view do 14 000 panoram.

Limity te są wystarczające dla znakomitej większości stron. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że limit $200 nie zostanie przekroczony, to wejdź w zakładkę “Ustawienia Płatności” na koncie Google Maps Platform. Wybierz “Budżety i Alerty” i stwórz budżet do $200. To powinno w pełni zapewnić ci darmowe korzystanie z klucza Google API.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Jestem współzałożycielem agencji i koordynuję prace całego zespołu. Poza SEO, posiadam wieloletnie doświadczenie w copywritingu oraz public relations. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój artykuł. Z chęcią odpowiem na każde pytanie dotyczące naszej pracy oraz projektów. Zapraszam do kontaktu! kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.