Top

Pozycjonowanie filmów na YouTube w 5 krokach

SeoFly / Baza Wiedzy  / Pozycjonowanie filmów na YouTube w 5 krokach
seo na youtube

Pozycjonowanie filmów na YouTube w 5 krokach

YouTube to obecnie jedna z największych platform wideo na świecie, przyciągająca miliony użytkowników każdego dnia. Z taką ogromną ilością treści, kluczowym aspektem dla każdego twórcy jest umiejętne pozycjonowanie swoich filmów, aby wyróżnić się w tłumie i dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców. Dlatego w tym artykule przedstawię najważniejsze elementy SEO na Youtube przekładające się na wzrost popularności kanałów i wyświetleń.

Czym jest pozycjonowanie na YouTube i jak działa algorytm?

Pozycjonowanie na YouTube polega na optymalizacji treści w taki sposób, aby były lepiej widoczne i zajmowały wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania na tej platformie. Podobnie jak w tradycyjnym SEO, kluczowe jest zrozumienie algorytmu YouTube i dostosowanie treści do jego wymagań. Algorytm YouTube analizuje różne czynniki, takie jak trafność, zaangażowanie i jakość treści, aby dostarczyć użytkownikom najbardziej odpowiednie filmy zgodne z ich zainteresowaniami. Dlatego ważne jest, aby treści były wartościowe i odpowiadały na potrzeby widzów.

1. Wykonaj analizę kanału i słów kluczowych

 

Pierwszym krokiem w procesie pozycjonowania na YouTube jest dokładna analiza kanału oraz poszczególnych filmów. Kluczową rolę w tej analizie odgrywają słowa kluczowe. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe pozwalają zrozumieć, jakie treści są popularne w danym obszarze, jakie są preferencje widzów oraz jakie trendy obecnie panują w danym temacie. Analiza słów kluczowych umożliwia także identyfikację potencjalnych obszarów do eksploracji oraz pozwala na opracowanie strategii pozycjonowania, która będzie skuteczna w dotarciu do wybranej grupy docelowej. Dlatego też analiza słów kluczowych stanowi fundament każdej skutecznej strategii pozycjonowania na YouTube.

pozycjonowanie Youtube

W celu analizy danych można wykorzystać następujące narzędzia:

 • VidIQ: Narzędzie oferuje funkcje do analizy słów kluczowych, optymalizacji treści oraz monitorowania wydajności kanału. Pozwalają również na śledzenie konkurencji i identyfikację nowych możliwości.
 • Keyword Planner od Google: Rozwiązanie oferowane przez Google Ads, jeśli masz dostęp do konta z aktywną kampanią Google Ads, to możesz wykonać analizę słów kluczowych pod YouTube. Narzędzie pozwala na badanie popularności słów kluczowych, analizę trendów, prognozy wyświetleń oraz analizę konkurencji. Zapraszamy do artykułu, w którym omawialiśmy analizę słów kluczowych przy użyciu tego narzędzia: https://seofly.pl/blog/jak-wykonac-analize-slow-kluczowych-pod-seo-poradnik-krok-po-kroku/
 • Google Trends: Umożliwia analizę popularności wyszukiwań w czasie oraz porównywanie trendów związanych z danymi słowami kluczowymi. Jest przydatne do identyfikacji sezonowych trendów i zmian w zachowaniach użytkowników.
 • Ahrefs: Choć jest on przede wszystkim narzędziem do analizy linków i SEO, oferuje również funkcje do badania słów kluczowych oraz monitorowania konkurencji na YouTube. Pozwala na śledzenie trendów i identyfikację słów kluczowych o wysokim potencjale.
 • YouTube Analytics: To wbudowane narzędzie oferowane przez samą platformę YouTube, które umożliwia szczegółową analizę wydajności kanału i poszczególnych filmów. Pozwala m.in. śledzić liczbę wyświetleń, czas oglądania, zaangażowanie widzów oraz analizować trafność słów kluczowych.

2. Zoptymalizuj tytuł filmu

Optymalizacja tytułu filmu na YouTube jest kluczowym elementem strategii pozycjonowania. Tytuł jest jednym z pierwszych elementów, które widzowie zauważają, dlatego powinien być atrakcyjny, zrozumiały i zawierać odpowiednie słowa kluczowe.

seo youtube - tytuł filmu

Oto kilka wskazówek dotyczących optymalizacji tytułu filmu:

 • Użyj kluczowych słów: Umieść najważniejsze słowa kluczowe w tytule filmu. Słowa te powinny być związane z tematem filmu i interesami grupy docelowej. Dobrze dobrany zestaw słów kluczowych zwiększy szansę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Kluczowe słowa i informacje powinny znajdować się w pierwszej części tytułu. YouTube wyświetla tylko określoną liczbę znaków w wynikach wyszukiwania więc ważne jest, aby najważniejsze informacje były widoczne od razu.
 • Skup się na konkretach: Tytuł powinien być zwięzły, ale jednocześnie opisowy. Unikaj nadmiernego wydłużania tytułu, ponieważ YouTube ogranicza długość tytułu do określonej liczby znaków. Staraj się zawrzeć istotne informacje w jak najkrótszym możliwym opisie. Pamiętaj, że optymalna długość tytułu nie powinna przekraczać 60 znaków.
 • Przyciągnij uwagę: Tytuł filmu ma na celu zachęcać i skłaniać widzów do kliknięcia w film. Możesz użyć przymiotników, pytań lub ciekawych fraz, które przyciągną uwagę widza.
 • Unikaj clickbaitu: Unikaj tworzenia tytułów, które są mylące lub sensacyjne tylko po to, aby zwiększyć liczbę kliknięć. Dobrze dobrany tytuł powinien być rzetelny i odzwierciedlać rzeczywistą zawartość filmu. W innej sytuacji wpłynie on negatywnie na watch time.

Optymalizacja tytułu filmu na YouTube oraz pliku może znacząco wpłynąć na jego widoczność i skuteczność w dotarciu do docelowej publiczności. Dlatego warto poświęcić czas na staranne opracowanie atrakcyjnego i odpowiednio zoptymalizowanego tytułu dla każdego filmu.

3. Zadbaj o merytoryczny opis filmu i tagi

Optymalizacja opisu i tagów to kolejny kluczowy element skutecznego pozycjonowania filmów na YouTube. Kiedy tworzysz opis filmu, pamiętaj o zawarciu w nim kluczowych słów i fraz, które są związane z jego treścią. Opis powinien być zarówno treściwy, jak i angażujący dla widzów. Staraj się opisać główne punkty filmu oraz zachęć widzów do obejrzenia go. Dodatkowo, wykorzystaj przestrzeń opisu do umieszczenia linków do innych filmów na kanale, strony internetowej lub mediów społecznościowych. Warto również zamieścić w opisie Call to Action, zachęcający widzów do subskrybowania kanału, zostawienia komentarza lub udostępnienia filmu.

algorytm youtube, opis filmu

Wstawianie linków w opisie filmu na YouTube może być skuteczną strategią, ale należy zachować ostrożność, aby nie naruszyć zasad platformy. Ze względu na wysoki limit znaków w opisie, możemy dokładnie omówić każdy materiał, co stanowi istotny element pozycjonowania filmów na YouTube. Ważne jest jednak, że większość użytkowników zobaczy tylko początek opisu, około 100-150 znaków, dlatego warto umieścić najważniejsze informacje i linki właśnie tam. Gdy wstawiasz linki w opisie, upewnij się, że są one związane z treścią filmu i stanowią wartościową dodatkową informację dla widzów. Możesz umieścić linki do innych filmów na kanale, strony internetowej, mediów społecznościowych lub produktów, o których mowa w filmie. Pamiętaj, żeby linki były krótkie, czytelne i łatwe do kliknięcia.

tagi youtube

Jeśli chodzi o tagi, wybierz je starannie. Powinny one być związane z treścią filmu oraz słowami kluczowymi, które chcesz wyróżnić. Warto korzystać z narzędzi do analizy słów kluczowych, aby wybrać najbardziej trafne tagi. Unikaj nadużywania tagów, ponieważ dodanie zbyt wielu tagów niezwiązanych z treścią filmu może obniżyć jego widoczność w wynikach wyszukiwania. Zamiast tego, wybieraj tylko te tagi, które najlepiej opisują zawartość filmu i są popularne wśród użytkowników.

Pamiętaj również o używaniu długich form tagów, które mogą być bardziej konkretne i lepiej dopasowane do wyszukiwań użytkowników. Dzięki odpowiedniej optymalizacji opisu i tagów możesz znacząco zwiększyć widoczność i sukces swoich filmów na platformie YouTube.

4. Włącz ekrany końcowe  jako linkowanie między filmami

Ekran końcowy to kluczowy element wideo na YouTube, który pojawia się pod koniec filmu i umożliwia dodanie interaktywnych elementów, takich jak karty, linki do innych filmów lub subskrypcja kanału. Optymalne wykorzystanie ekranów końcowych może zwiększyć zaangażowanie widzów oraz promować inne treści na Twoim kanale.

Wstawianie ekranów końcowych jest proste i może być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Możesz dodać ekran końcowy w trakcie edycji filmu lub po jego opublikowaniu. Ważne jest, aby ekran końcowy był czytelny i przyciągał uwagę widzów, dlatego zaleca się używanie czytelnych grafik i przyciągających kolorów.

Na ekranie końcowym możesz umieścić różne elementy, takie jak:

 • Karty: Interaktywne przyciski, które umożliwiają widzom kliknięcie i przeniesienie się do innych filmów, playlisty, kanału lub zewnętrznej strony internetowej.
 • Subskrypcja: Przycisk subskrypcji, który pozwala widzom łatwo subskrybować Twój kanał bezpośrednio z ekranu końcowego.
 • Linki: Bezpośrednie linki do zewnętrznych stron internetowych lub produktów, o których mowa w filmie.
 • Miniaturki: Małe obrazy reprezentujące inne filmy na Twoim kanale, które zachęcają widzów do dalszego oglądania.

Dobrze zaprojektowany ekran końcowy może zwiększyć zaangażowanie widzów po obejrzeniu filmu i zachęcić ich do interakcji z Twoim że ekran końcowy powinien być spójny z resztą wideo i zawierać klarowne wezwania do działania. Przy tworzeniu ekranów końcowych warto również uwzględnić analizę danych dotyczących zachowań widzów, aby dostosować zawartość ekranu końcowego do ich preferencji i potrzeb.

W celu dodania ekranu końcowego do filmu na YouTube, należy postępować zgodnie z instrukcjami platformy. Po wybraniu filmu, któremu chcesz dodać ekran końcowy, wybierz opcję „Edytuj” i przejdź do sekcji „Ekran końcowy i karty”. Następnie możesz dodać elementy, takie jak karty, subskrypcja czy linki, i dostosować ich położenie i czas wyświetlania.

Pamiętaj, że ekran końcowy powinien być integralną częścią strategii pozycjonowania filmów na YouTube. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu ekranów końcowych możesz zwiększyć zaangażowanie widzów, promować inne treści na swoim kanale i budować lojalność swojej widowni.

5. Stwórz playlisty

Tworzenie playlist na YouTube jest ważnym elementem strategii zarządzania kanałem i może mieć pozytywny wpływ na jego pozycjonowanie. Playlisty pozwalają na grupowanie powiązanych filmów w logiczne zestawy, co ułatwia nawigację dla widzów i zachęca ich do dłuższego oglądania. Kiedy tworzysz playlisty, ważne jest, abyś wybrał tematyczne kategorie, które są związane z treściami Twojego kanału. Możesz stworzyć playlistę dla konkretnego rodzaju treści, takiego jak poradniki, vlogi, recenzje produktów, czy też tematyczne serie filmów. Dodawanie filmów do playlisty jest proste i można to zrobić podczas przeglądania zawartości kanału lub edycji filmu.

playlista youtube

Tworzenie playlist na YouTube ma wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga to zwiększyć zaangażowanie widzów, ponieważ ułatwia im znalezienie i oglądanie powiązanych filmów. Po drugie, playlisty mogą poprawić SEO Twojego kanału, ponieważ YouTube bierze pod uwagę liczbę wyświetleń, czas oglądania i inne czynniki związane z playlistami. Ponadto, możesz promować swoje playlisty na swojej stronie internetowej, w innych mediach społecznościowych, czy też w opisach filmów na kanale. Dzięki temu, możesz przyciągnąć więcej widzów i zwiększyć widoczność swojego kanału na platformie YouTube.

Warto także regularnie aktualizować i uzupełniać swoje playlisty o nowe filmy, aby zachować ich aktualność i atrakcyjność dla widzów. Dzięki konsekwentnemu tworzeniu playlist, możesz zbudować lojalność widowni i zwiększyć zaangażowanie na swoim kanale YouTube.

Jak zadbać o komfort widzów? Czyli rozdziały i napisy

Oprócz zadbania o pozycjonowanie filmów na YouTube równie istotny jest komfort widzów poprzez umieszczenie podziału filmu na rozdziały oraz napisów w różnych językach. Dlatego też dbanie o te elementy jest kluczowe dla sukcesu na platformie YouTube.

rozdziały filmu Youtube

Stosowanie napisów i rozdziałów w filmach na YouTube może znacząco poprawić doświadczenie oglądania widzów i wpłynąć pozytywnie na ich zaangażowanie. Napisy są szczególnie przydatne dla osób z ograniczeniami słuchowymi, czy też dla tych, którzy preferują czytanie zamiast słuchania. Ponadto, mogą one pomóc w zrozumieniu treści dla osób, których język ojczysty różni się od języka filmu. Wstawianie napisów do filmów na YouTube jest stosunkowo proste i można to zrobić ręcznie lub korzystając z automatycznych narzędzi do transkrypcji. Warto pamiętać, że napisy powinny być czytelne i wyraźne, co oznacza, że powinny być odpowiednio sformatowane pod względem koloru, czcionki i tła.

Rozdziały są ustalonymi fragmentami filmu, które pozwalają na łatwiejszą nawigację i wyszukiwanie konkretnych sekcji. Dodawanie rozdziałów do filmów na YouTube może poprawić doświadczenie użytkownika, szczególnie jeśli film jest długi lub zawiera wiele różnych tematów.

Warto również wspomnieć o korzyściach SEO związanych z napisami i rozdziałami. Wyszukiwarki, w tym także YouTube, mogą indeksować treści znajdujące się w napisach, co może pomóc w lepszym pozycjonowaniu filmów w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo, rozdziały mogą być uwzględniane jako punkty odniesienia podczas indeksowania treści.

Podsumowanie

Pozycjonowanie na YouTube to nie tylko kwestia optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek, ale również troska o komfort i zaangażowanie widzów. Warto korzystać z różnych narzędzi i technik, takich jak analiza słów kluczowych, optymalizacja tytułów, opisów i tagów, a także dodawanie rozdziałów i napisów. Stosowanie tych strategii może pomóc w zwiększeniu widoczności i popularności kanału, przyciągnięciu większej liczby widzów oraz budowaniu lojalności swojej widowni. Kluczem do sukcesu na YouTube jest więc równowaga pomiędzy dbaniem o pozycjonowanie a zapewnianiem wysokiej jakości treści, która spełnia oczekiwania i potrzeby widzów.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Pozycjonowanie i tworzenie stron internetowych jest moją pasją, którą w SeoFly realizuję od 2016 roku. Bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w połączeniu ze znajomością technologii pozwala mi budować skuteczne strategie dla wszystkich moich klientów. Na co dzień doradzam firmom jak zwiększyć ruch i sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej. Prowadzę również szkolenia dla marek, z którymi współpracuję.

Brak komentarzy

Skomentuj