Top

Motyw, a szablon WordPress – najważniejsze różnice

SeoFly / Baza Wiedzy  / Motyw, a szablon WordPress – najważniejsze różnice
Motyw, a szablon WordPress

Motyw, a szablon WordPress – najważniejsze różnice

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z tworzeniem strony internetowej przy użyciu WordPress, z pewnością zetknąłeś się z terminami „motyw” i „szablon”. Często używane zamiennie, te dwa pojęcia w rzeczywistości różnią się od siebie i mają swoje własne znaczenia oraz funkcje. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym dokładnie jest motyw WordPress, a czym szablon, oraz jakie są między nimi główne różnice.

Co to jest motyw WordPress i szablon?

Motyw WordPress to zbiór plików, który nadaje stronie internetowej jej wygląd i funkcjonalność. Jest to rodzaj szkieletu, który definiuje układ, kolorystykę, czcionki oraz inne elementy wizualne strony. Motyw zawiera również różnorodne funkcje, które pozwalają na dostosowanie strony do potrzeb użytkownika, takie jak menu nawigacyjne, widgety czy szablony stron. Jest kluczowym elementem każdej strony opartej na platformie WordPress, ponieważ determinuje zarówno jej estetykę, jak i funkcjonalność. Istnieje wiele różnych motywów dostępnych dla użytkowników WordPress, zarówno darmowych, jak i płatnych, co daje szeroki wybór możliwości personalizacji i dostosowania strony do indywidualnych preferencji i potrzeb. W poprzednim artykule przedstawiliśmy najważniejsze kryteria wyboru motywu na WordPressa i zachęcamy do jego przeczytania.

Motyw można zmienić z poziomu ustawień dostępnych w bocznym menu kokpitu WordPressa:

co to jest motyw WordPress

Z kolei szablon WordPress to szkielet podstrony, który obejmuje wygląd i funkcjonalności. Obejmuje on podstawowe struktury HTML i CSS. Szablony definiują sposób, w jaki treść jest wyświetlana na korzystającej z nich podstrony. Wybór szablonu można dokonać bezpośrednio podczas edycji podstrony:

co to jest szablon WordPress

Wygląd i personalizacja

Główną różnicą między motywem a szablonem WordPress jest ich stopień personalizacji i elastyczności. Motywy WordPress dotyczą całej strony, czyli wpisów, kategorii i podstron. Oferują one znacznie większą możliwość dostosowania wyglądu i funkcjonalności strony niż szablony. Dzięki nim możesz łatwo zmieniać kolory, układy, dodawać nowe sekcje czy elementy graficzne, co pozwala na stworzenie unikalnej i profesjonalnej strony internetowej.

Natomiast szablony WordPress są elementami motywów, które posiadają z góry ustalony design i układ treści(podział na sekcje oraz ich szerokość). Przez co szablony są zwykle mniej elastyczne i mają ograniczone możliwości personalizacji. Mogą być przydatne w przypadku prostych stron, gdzie nie ma potrzeby dużych zmian w wyglądzie czy funkcjonalności.

Jak powstają motywy i szablony WordPress?

Motywy WordPress często są tworzone przez programistów lub zespoły deweloperskie i udostępniane na platformach tematycznych i platformach do sprzedaży motywów. Możesz wybierać spośród tysięcy dostępnych motywów, zarówno darmowych, jak i płatnych, co daje Ci szeroki wybór i możliwość znalezienia motywu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb. Tutaj warto zaznaczyć, że spora część dostępnych komercyjnie motywów posiada gotowe szablony podstron.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Pozycjonowanie i tworzenie stron internetowych jest moją pasją, którą w SeoFly realizuję od 2016 roku. Bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w połączeniu ze znajomością technologii pozwala mi budować skuteczne strategie dla wszystkich moich klientów. Na co dzień doradzam firmom jak zwiększyć ruch i sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej. Prowadzę również szkolenia dla marek, z którymi współpracuję.

Brak komentarzy

Skomentuj