Top

SEO na TikToku – jak działa algorytm i jak optymalizować treści?

SeoFly / Baza Wiedzy  / SEO na TikToku – jak działa algorytm i jak optymalizować treści?
seo_tiktok

SEO na TikToku – jak działa algorytm i jak optymalizować treści?

Tik tok to to dynamiczna platforma mediów społecznościowych, która zyskała ogromną popularność dzięki krótkim, angażującym filmom wideo. Umożliwia użytkownikom tworzenie, edytowanie, udostępnianie oraz przeglądanie krótkich klipów, które często są zabawne, kreatywne lub mają charakter edukacyjny i oparte na różnych trendach. TikTok szczególnie przyciąga młodsze pokolenia dzięki swojej interaktywności i szybko zmieniającym się trendom. Użytkownicy mogą dodawać do swoich filmów muzykę, efekty specjalne i filtry, co sprawia, że treści są bardziej atrakcyjne. Platforma ta służy nie tylko rozrywce, ale także edukacji, dzieleniu się umiejętnościami i promocji marek. TikTok stał się także ważnym narzędziem marketingowym dla influencerów i firm, którzy wykorzystują jego szeroki zasięg do dotarcia do dużego grona odbiorców na całym świecie.

SEO zaś, dotyczy głownie budowaniu autorytetu stron internetowych poprez dodawanie jakosciowych treści czy linkbuilding. Tik tok i SEO dotyczą zatem różnych obszarów internetu. Co więc współnego ma tik tok i SEO? Czytaj dalej 🙂

Czy SEO dla Google i TikTok SEO są podobne?

Oczywiście, istnieją pewne wspólne cechy, takie jak podstawowa koncepcja optymalizacji treści pod kątem wybranych słów kluczowych. To sprawia, że dla specjalistów SEO zrozumienie zasad działania TikToka może być prostsze niż dla osób specjalizujących się w mediach społecznościowych.

Jak pozycjonować treści na TikToku?

Eksperci wskazują, że klucz do sukcesu tej platformy leży w jego algorytmie, który dostarcza użytkownikom treści idealnie dostosowane do ich zainteresowań – podobnie jak w Google. Dzięki temu, oglądanie kolejnych filmów staje się coraz bardziej wciągające i angażujące. co pozwala dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców.

Zrozumieć algorytm TikToka – 2024

Przyjrzyjmy się bliżej mechanizmowi działania algorytmu TikToka. Platforma ta dostosowuje treści głównie na podstawie preferencji użytkowników. Analizuje ona grupy osób o podobnych zainteresowaniach i obserwuje, jak reagują na określone filmy czy zdjęcia. Na tej podstawie dobiera treści, które następnie prezentuje innym użytkownikom z tej samej grupy. Co jest kluczowe przy rekomendacji treści? TikTok podaje, że są to:

Interakcje użytkowników z treścią – polubienia, komentarze, zapisy, przekazywanie dalej czy udostępnienia poza platformą.

Podstawą funkcjonowania algorytmu TikToka są interakcje użytkowników z treściami. To na ich podstawie platforma „uczy się” o preferencjach użytkowników i sugeruje im treści tematycznie spójne. Działa to również w drugą stronę – jeśli filmik od początku zdobywa dużo interakcji, TikTok prezentuje go szerszej grupie odbiorców. Można to porównać do linkbuildingu w SEO – taką interakcją są backlini prowadzące do strony inetnetowej czy ilość odsłon witryny i czas spedzony na stronie.

UWAGA: wybranie opcji „nie interesuje mnie” (jako jedyna interakcja wpływa negatywnie na ocenę treści).

Informacje o treści – ważne są użyte słowa kluczowe, hashtagi, dźwięki, a także opisy, okładki filmów, napisy i słowa wypowiedziane przez lektora w przypadku dodania voice-overa.

Ustawienia konta – choć mniej istotne, to preferowany język i kraj ustawiony przy zakładaniu konta również są brane pod uwagę. Dla celów lokalnych, np. na rynku niemieckim, warto ustawić konto w języku niemieckim i lokalizację na Niemcy.

Co wyróżnia algorytm TikToka od innych platform społecznościowych, to ignorowanie liczby obserwujących. Dzięki temu, nawet nowi twórcy mają szansę na szybki sukces i stworzenie viralowego filmu. Kluczowe jest tworzenie wartościowych treści, skierowanych do konkretnej grupy odbiorców i zastosowanie odpowiednich strategii SEO na TikToku. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę przy planowaniu swojej strategii.

Dodawanie wezwań do działania (CTA), takich jak zachęta do pozostawienia komentarza lub zapisania filmu na później, zawsze jest dobrym pomysłem. Równie istotne jest skupienie się na przyciągnięciu uwagi użytkownika, aby oglądał film do końca.

algorytm_tiktok

SEO na TikToku — analiza danych i opracowanie strategii

TikTok ewoluuje w kierunku bycia nie tylko platformą mediów społecznościowych, ale również wyszukiwarką. Przejawia się to między innymi w wprowadzeniu automatycznych podpowiedzi w pasku wyszukiwania, podobnie jak ma to miejsce w Google. Dodatkowo, istotną zmianą z końca 2023 roku jest wprowadzenie nowych funkcji analitycznych, które eksperci określili mianem „Mega Update”. Te zmiany znacząco rozszerzyły możliwości w zakresie TikTok SEO, udostępniając dane niezbędne do oceny skuteczności publikowanych treści w wyszukiwarce TikToka.

Źródła ruchu w TikTok SEO

Nowo dostępne dane analityczne oferują szczegółowe informacje o źródłach ruchu dla konkretnych filmów lub zdjęć. Wyróżnione zostało źródło „Szukaj”, co umożliwia analizę wyświetleń, kliknięć, średniej pozycji i współczynnika klikalności (CTR) – podobnie jak w przypadku danych z Google Search Console. Oczekuje się, że dane dotyczące konkretnych słów kluczowych zostaną dodane w ciągu roku.

Optymalizacja na TikToku

Aby jednak Twoje treści osiągnęły sukces w wyszukiwarce TikToka, muszą być odpowiednio zoptymalizowane. Jak to osiągnąć?

Pamiętaj o odpowiednich hashtagach

TikTok wykorzystuje hashtagi do oceny tematyki treści, dlatego ich odpowiedni dobór jest kluczowy. Zaleca się stosowanie popularnych tagów, które są również związane z twoją branżą przy publikowaniu wideo.

Ile hashtagów użyć na TikToku?

Zazwyczaj zaleca się używanie od 3 do 5 hashtagów na jednym filmie lub zdjęciach. Dwa z nich powinny być bardziej ogólne, opisując szeroko tematykę, natomiast trzy kolejne mogą być bardziej szczegółowe, aby dokładnie odzwierciedlać zawartość danego materiału. Pomoże to użytkownikom ocenić czy dana treść jest w jego kręgu zaintersowań oraz algorytmowi tik toka wyświetlać Twoj film osobom potencjalnie zainteresowanym tematem.

algorytm_tiktok

Jak wybrać odpowiednie hashtagi?

Istnieje kilka metod, ale dla początkujących najłatwiejszym sposobem może być skorzystanie z narzędzia TikTok Creative Center. Na tej stronie można wybrać swoją branżę i okres czasu (7, 30, 120 dni), a także przejrzeć zakładkę „new to top 100”, by zobaczyć, które hashtagi zyskują na popularności w danej kategorii.

Wskazówka: Należy unikać używania najpopularniejszych hashtagów na siłę. Jeśli użyjesz tagu opisującego trendujące wyzwanie, ale nie weźmiesz w nim udziału i nie jest on związany z twoją treścią, pierwsi użytkownicy, którzy zobaczą film, prawdopodobnie nie zareagują pozytywnie, a nawet mogą wybrać opcję „nie interesuje mnie”. W ten sposób algorytm TikToka może obniżyć ocenę twojej treści, co ostatecznie zaszkodzi, a nie pomoże twojemu filmowi. Nalezy pamiętać, że należy torzyć treści pod kątem użytkownika, a nie pod algorytm.

Słowa kluczowe w treści

Podobnie jak w przypadku SEO dla Google, także na TikToku słowa kluczowe odgrywają istotną rolę. Algorytm platformy skanuje treści i zwraca uwagę na słowa kluczowe, aby lepiej zrozumieć ich tematykę.

Opis pod filmem powinien być maksymalnie prosty, konkretny i krótki. Ale czy zawsze? Pod użytkownika jak najbardziej, jednak warto ten element wykorzystać aby „nakrmić” algorytm toktoka.

Wykorzystaj opis

W miarę rozwoju TikToka, platforma ta coraz bardziej podkreśla znaczenie opisu. Początkowo limit znaków pod filmem wynosił 300, później zwiększono go do 2200, a obecnie można użyć aż 4000 znaków. TikTok zachęca twórców do pisania dłuższych, bardziej informacyjnych opisów. Ważne jest, aby opisy były merytoryczne i nie „lać wody”, zwłaszcza w treściach informacyjnych lub edukacyjnych. Równie ważne jest umiejętne wplecenie słów kluczowych oraz odpowiednie użycie hashtagów.

Podczas tworzenia treści na TikToku ważne jest, by pamiętać, że nie tworzymy ich dla algorytmu, lecz dla ludzi. Dlatego warto analizować dane analityczne, aby zrozumieć, do jakich grup wiekowych, z jakich miast i jakiej płci docierają nasze treści, i na tej podstawie dostosowywać content do tych odbiorców.

Jak wybrać słowa kluczowe na tiktoka?

Przy wyborze słów kluczowych można korzystać z narzędzi typowych dla SEO, takich jak Semrush czy Ahrefs, ale warto pamiętać, że słowa kluczowe na TikToku mogą się różnić od tych występujących w organicznyh wynikach wyszukiwania. w przeglądarce Google. Najłatwiejszym sposobem jest szukanie ich bezpośrednio na TikToku. Wystarczy wpisać interesujące cię słowo kluczowe w wyszukiwarkę, a następnie dodawać kolejne litery alfabetu, by TikTok podpowiadał coraz bardziej szczegółowe i aktulanie popoularne frazy.

Gdzie umieszczać słowa kluczowe w treściach na TikToku?

Powinny znaleźć się one w opisie, na okładce filmu oraz w napisach. Jeśli nagrywasz film z głosem lektora, warto także wpleść kluczowe słowa w narrację. Możesz zacząć film od zadania pytania zawierającego słowo kluczowe, a następnie odpowiedzieć na nie w dalszej części wideo. Takie podejście od samego początku zasygnalizuje, o czym jest twój film. Yutajj znów mamy sytuację win win: użytkownik zadowolony i algorytm też.

film_tiktok

Filmy na TikToku

Wybierz trendujący dźwięk do filmu

Dźwięk wykorzystany w filmie jest traktowany przez TikToka jako „informacja wideo”, co czyni go również czynnikiem rankingowym. Do poszukiwania trendujących dźwięków można użyć narzędzia TikTok Creative Center, przechodząc do zakładki Songs. Jeśli tworzysz treści korporacyjne lub w ramach współpracy reklamowej, wybierz dźwięki dozwolone do użytku biznesowego. W przeciwnym razie Tiktok ją wyciszy.

Lektor do filmów

Nagrywanie głosu lektora do filmów to świetny pomysł. Filmiki z narracją są bardziej angażujące i umożliwiają zapoznanie się z treścią bez konieczności oglądania ekranu, co może zwiększyć szanse na obejrzenie filmu do końca. Dodanie cichej muzyki w tle podczas nagrywania voice-overa pozwala również wykorzystać viralowy potencjał popularnych utworów.

Dostosuj trendy do swojej branży

Wykorzystywanie trendów może znacząco zwiększyć widoczność twoich treści i poszerzyć grono odbiorców. Jednak warto stosować trendy, challenge oraz hashtagi, które można bezpośrednio powiązać z twoją branżą. Trendy na TikToku mogą dotyczyć specyficznych grup, jak na przykład grupa mam czy społeczność #booktoku, skupiająca się na książkach.

Odpowiadaj na komentarze filmem

Odpowiadanie na komentarze za pomocą filmu to interesująca opcja, która jest także premiowana przez algorytm TikToka. Jeżeli na przykład ktoś zada pytanie w komentarzu, warto odpowiedzieć na nie za pomocą kolejnego filmu. Dymek z komentarzem będzie wtedy widoczny w nowym wideo. To doskonałe rozwiązanie, gdyż jeśli jedna osoba zadała pytanie, prawdopodobnie inni użytkownicy też mogą być zainteresowani odpowiedzią. Dzięki temu możesz stworzyć wartościową treść, odpowiadając na zapytania odbiorców. Podobre praktyki stosują użytkownicy Youtube.

Uzupełnij swój profil

Nie zapominaj o kompletnym uzupełnieniu swojego profilu! Warto w skrócie opisać swoją działalność oraz tematykę publikowanych treści, najlepiej wykorzystując odpowiednie słowo kluczowe. Dodaj również link do swojej strony internetowej i zintegruj profil z innymi kanałami społecznościowymi. Pamiętaj także o umieszczeniu odpowiedniego zdjęcia profilowego – może to być logo twojej firmy lub twoje zdjęcie, jeśli prowadzisz osobisty profil.

SEO na TikToku a treści lokalne

Algorytm TikToka wyróżnia się naciskiem na treści lokalne, co jest jego przewagą nad innymi platformami społecznościowymi. Dzięki temu na TikToku łatwo odkryć nowe, interesujące miejsca w naszej okolicy.

Jeśli prowadzisz lokalny biznes, taki jak restauracja, kawiarnia czy salon kosmetyczny, zawsze dodawaj informacje o lokalizacji do swoich filmów. Pozwoli to TikTokowi lepiej dopasować twoje treści do lokalnej społeczności.

Korzyści dla biznesu z obecności na TikToku

TikTok w Polsce odnotowuje ponad 10 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, co oznacza, że niemal co czwarty Polak przynajmniej raz w miesiącu odwiedza tę platformę. To otwiera przed markami ogromny potencjał do dotarcia do nowych klientów. TikTok to idealna platforma do zwiększania świadomości marki i budowania jej rozpoznawalności. Nie ma zadania stricte sprzeażowego, jednak wraz ze wzrostem powyżeszgo, sprzedaż również może wzrosnąć, jednak nie jest to celem samym w sobie. Tworcy tik toka już pracują nad Tik tok shop – czyli platformie ułatwiającej sprzedaż właśnie.

Ludzie często szukają na TikToku polecenia i recenzji różnych produktów, usług czy miejsc. Obecność na TikToku pozwala firmom wcześniej zaangażować się w podróż klienta, gdy ten jeszcze tylko rozgląda się za danym produktem czy usługą. Co więcej, treści z TikToka są także indeksowane przez Google, więc stosowanie strategii SEO na TikToku może równocześnie zwiększyć widoczność twojej marki w wynikach wyszukiwania Google.

SEO na TikToku – podsumowanie

Podsumowując, TikTok to platforma, która zdobyła ogromną popularność dzięki krótkim, angażującym filmom wideo. Mimo że TikTok i SEO dotyczą różnych obszarów internetu, istnieją pewne podobieństwa w podejściu do optymalizacji treści. Algorytm TikToka, podobnie jak algorytmy wyszukiwarek, bierze pod uwagę interakcje użytkowników, informacje o treści oraz ustawienia konta przy dobieraniu i rekomendowaniu treści. Aby skutecznie pozycjonować treści na TikToku, warto zrozumieć mechanizm działania algorytmu i stosować odpowiednie strategie, takie jak dobór odpowiednich hashtagów, słów kluczowych, zachęcanie do interakcji oraz wykorzystywanie trendów. Dzięki zrozumieniu tych zasad i konsekwentnemu działaniu, można efektywnie zwiększyć widoczność swoich treści i dotrzeć do szerszej grupy odbiorców na tej dynamicznej platformie mediów społecznościowych.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Śledzę newsy z branży i dbam o regularne poszerzanie swojej wiedzy z zakresu pozycjonowania stron. Pozwala mi to na trafne dopasowanie strategii i realizację indywidualnych celów każdego z moich klientów, aby wspólnie osiągać założone cele.

Brak komentarzy

Skomentuj