Top

Koniec danych Google Universal Analytics: Co to oznacza dla Twojej firmy?

SeoFly / Newsy  / Koniec danych Google Universal Analytics: Co to oznacza dla Twojej firmy?
eksport Universal Analytics

Koniec danych Google Universal Analytics: Co to oznacza dla Twojej firmy?

Po 30 czerwca 2024 roku Google Universal Analytics przestanie działać, a wszystkie dane zgromadzone do tego momentu zostaną usunięte. To oznacza, że wszystkie historyczne informacje o ruchu na stronach internetowych, zebrane przez lata, zostaną bezpowrotnie utracone, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Dla wielu firm, które polegały na tych danych, aby zrozumieć zachowania użytkowników, optymalizować kampanie marketingowe i podejmować strategiczne decyzje biznesowe, utrata dostępu do tych informacji może mieć poważne konsekwencje.

Konsekwencje wyłączenia Google Universal Analytics

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji jest utrata dostępu do danych historycznych. Dane te są kluczowe dla wielu firm, które korzystają z nich do analizy trendów i oceny skuteczności swoich działań marketingowych. Oto, jakie problemy może to wywołać:

 • Analiza długoterminowych trendów: Bez dostępu do danych historycznych firmy stracą możliwość śledzenia i analizowania długoterminowych trendów. To utrudni zrozumienie, jak sezonowe zmiany, kampanie marketingowe czy zmieniające się preferencje klientów wpłynęły na ich zachowania na przestrzeni lat.
 • Ocena efektywności kampanii: Dane historyczne są niezbędne do porównywania wyników różnych kampanii marketingowych. Bez tych danych firmy nie będą mogły ocenić, które działania były najbardziej skuteczne i jak poprawiać przyszłe kampanie.
 • Porównania rok do roku: Możliwość porównania wyników rok do roku jest kluczowa dla zrozumienia wzrostu firmy i identyfikacji sezonowych wzorców. Utrata tych danych sprawi, że firmy będą miały trudności z oceną swojej wydajności w dłuższej perspektywie czasowej.

Brak danych jest niepożądanym zjawiskiem dla każdej firmy posiadającej stronę internetową. Dlatego warto podjąć należyte kroki pozwalające uchronić Twój biznes.

Dlaczego backup danych z Google Universal Analytics jest kluczowy?

Dane zgromadzone w Google Universal Analytics są skarbnicą wiedzy o klientach i ich interakcjach z Twoją stroną internetową przez ostatnie lata. Te informacje mogą obejmować takie dane jak:

 • Skąd pochodzą odwiedzający: Dane geograficzne i demograficzne pomagają zrozumieć, gdzie znajdują się Twoi klienci i jakie segmenty rynku są najważniejsze.
 • Jak użytkownicy korzystają z Twojej strony: Analizy ścieżek użytkowników pokazują, jakie strony odwiedzają, jak długo na nich pozostają i jakie działania podejmują (np. kliknięcia, zakupy, wypełnienie formularzy).
 • Które kampanie są najbardziej efektywne: Dane o źródłach ruchu i konwersjach pomagają zidentyfikować, które kanały marketingowe generują najwięcej wartościowych wizyt i które kampanie przyczyniają się do największych zysków.

Bez tych informacji firmy tracą możliwość prowadzenia głębokich analiz, które są niezbędne do skutecznego planowania i optymalizacji strategii marketingowych. Na przykład, brak danych o skuteczności kampanii reklamowych z przeszłości uniemożliwia porównanie ich z obecnymi działaniami, co utrudnia ocenę, które strategie były najskuteczniejsze.eksport Universal Analytics

Jak wykonać kopię zapasową danych z Universal Analytics?

Najpierw należy wyeksportować dane z Universal Analytics. Proces ten można przeprowadzić ręcznie, generując raporty z wybranych okresów i zapisując je w formacie CSV lub Google Sheets. Google oferuje różne możliwości eksportu, które można dostosować do specyficznych potrzeb firmy.

 1. Ręczne raporty: W panelu Universal Analytics można wygenerować niestandardowe raporty, które zawierają interesujące nas dane. Te raporty można następnie wyeksportować jako pliki CSV, Excel lub Google Sheets.
 2. API Universal Analytics: Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, Google udostępnia API, które pozwala na automatyzację procesu eksportu danych. Dzięki temu można pobrać dane bezpośrednio z serwera i zapisać je w preferowanym formacie.
 3. Korzystanie z narzędzi zewnętrznych: Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w automatyzacji eksportu danych z Universal Analytics. Narzędzia te często oferują dodatkowe funkcje, takie jak zaplanowane eksporty czy integracje z innymi systemami.

Dokłada kopia zapasowa danych z Universal Analitycs do innych narzędzi

Eksport danych do innych narzędzi analitycznych daje duże możliwości dotyczące zachowania dokładności podziału danych. Utrzymana „granulacja” danych z podziałem na poszczególne miesiące, a nawet dni jest pożądanym rozwiązaniem w przypadkach gdy tego typu dane są niezbędne. Dlatego ważne jest, aby przechowywać je w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu. Oto kilka opcji przechowywania danych, które warto rozważyć:

 1. Google BigQuery: To rozwiązanie od Google jest idealne do przechowywania dużych ilości danych. BigQuery umożliwia łatwe przechowywanie i analizowanie danych za pomocą zaawansowanych zapytań SQL. Dane zapisane w BigQuery mogą być szybko przetwarzane i analizowane za pomocą różnych narzędzi analitycznych.
 2. Looker Studio: Narzędzie Looker Studio (dawniej Google Data Studio) pozwala na łatwą wizualizację i analizę danych przechowywanych w różnych źródłach, w tym w Google Sheets, BigQuery i innych bazach danych.
 3. Google Spreadsheet: Proste, ale skuteczne rozwiązanie do przechowywania mniejszych zestawów danych. Google Sheets oferuje łatwy sposób na organizację i współdzielenie danych w małych i średnich firmach.
 4. Power BI i Tableau: Te zaawansowane narzędzia do wizualizacji danych mogą być używane do analizy danych z wielu źródeł, w tym z BigQuery i innych baz danych. Power BI i Tableau oferują potężne możliwości analizy i wizualizacji, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu danych historycznych.

Jak korzystać z danych historycznych?

Dane historyczne z Universal Analytics są cennym zasobem, który można wykorzystać do wielu celów, w tym do analizy trendów i oceny skuteczności działań marketingowych. Oto kilka sposobów, jak można efektywnie korzystać z tych danych:

 1. Analiza trendów: Porównywanie danych z różnych okresów może pomóc w identyfikacji długoterminowych trendów w ruchu na stronie i zachowaniach użytkowników. Analiza ta może dostarczyć cennych informacji, które pomogą w podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych.
 2. Optymalizacja marketingu: Dane historyczne mogą być używane do oceny skuteczności kampanii marketingowych i identyfikacji obszarów wymagających poprawy. Na przykład, można analizować, które kanały marketingowe przyciągnęły najwięcej wartościowych użytkowników w przeszłości.
 3. Planowanie budżetu: Dane z przeszłości mogą pomóc w przewidywaniu przyszłych potrzeb budżetowych i alokacji zasobów. Analizując dane historyczne, firmy mogą lepiej planować swoje przyszłe wydatki marketingowe.
 4. Raportowanie i wizualizacja: Narzędzia takie jak Looker Studio, Power BI i Tableau umożliwiają tworzenie zaawansowanych raportów i wizualizacji, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu danych i komunikacji wyników w firmie.

Podsumowując, koniec Google Universal Analytics to ważna zmiana, która wymaga odpowiednich działań ze strony firm. Aby uniknąć utraty cennych danych historycznych, należy teraz podjąć kroki w celu ich zabezpieczenia. Eksportowanie danych i ich przechowywanie w bezpiecznym miejscu, takim jak Google BigQuery czy Google Sheets, pozwoli na dalsze korzystanie z tych informacji w przyszłości. Przyszłość analizy danych jest pełna nowych możliwości, a odpowiednie przygotowanie teraz zapewni płynne przejście do nowych narzędzi i technologii.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Pozycjonowanie i tworzenie stron internetowych jest moją pasją, którą w SeoFly realizuję od 2016 roku. Bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w połączeniu ze znajomością technologii pozwala mi budować skuteczne strategie dla wszystkich moich klientów. Na co dzień doradzam firmom jak zwiększyć ruch i sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej. Prowadzę również szkolenia dla marek, z którymi współpracuję.

Brak komentarzy

Skomentuj