Top

Google nie będzie indeksować stron niemobilnych

SeoFly / Newsy  / Google nie będzie indeksować stron niemobilnych
indeksowanie mobilnej strony internetowej

Google nie będzie indeksować stron niemobilnych

W świecie SEO nadchodzi kolejna istotna zmiana, której autorem jest Google. Od 5 lipca 2024 roku, jeśli Twoja strona nie będzie dostępna na urządzeniach mobilnych, Google nie będzie jej indeksować. To oznacza, że taka strona może całkowicie zniknąć z wyników wyszukiwania. Jakie kroki należy podjąć, aby się przygotować? Czy Twoja strona jest gotowa na tę zmianę? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Google i indeksowanie strony w wersji na smartfony

Google już od dłuższego czasu koncentruje się na użytkownikach mobilnych. Już w 2016 roku wprowadzono inicjatywę Mobile-First Indexing, co oznacza, że Google indeksuje i ocenia strony głównie na podstawie ich wersji mobilnej. Choć ten proces miał się zakończyć w październiku 2020 roku, faktyczne przejście na pełne indeksowanie mobilne dla wszystkich stron nastąpi dopiero 5 lipca 2024 roku.

Jak wyjaśnił John Mueller z Google, po 5 lipca 2024 roku, Googlebot będzie indeksować strony wyłącznie za pomocą Googlebot Smartphone. Dla większości witryn nie będzie to zmiana, ponieważ już teraz są one indeksowane w ten sposób. Jednak dla tych, które nadal opierają się na wersji desktopowej, nadejdzie czas na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Dlatego jeżeli Twoja strona nie będzie działać na urządzeniach mobilnych, Google po prostu przestanie ją indeksować. Oznacza to, że nie znajdzie się ona w wynikach wyszukiwania, co drastycznie wpłynie na ruch organiczny i widoczność w sieci. Strony, które nie są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, mogą również stracić na znaczeniu w rankingach SEO.

Jak sprawdzić, czy Twoja strona internetowa jest przystosowana do urządzeń mobilnych?

Zmiana ta jest odpowiedzią na zmieniające się nawyki użytkowników. Coraz więcej osób korzysta z internetu za pomocą smartfonów i tabletów. Google, dążąc do zapewnienia jak najlepszych wyników wyszukiwania, priorytetowo traktuje strony, które są dostępne i funkcjonalne na urządzeniach mobilnych. Weryfikację działania strony pod kątem tych urządzeń możesz wykonać za pośrednictwem narzędzi:

 1. Google Search Console – Narzędzie to pozwala na sprawdzenie, jak Google indeksuje Twoją stronę. Skorzystaj z funkcji URL Inspection Tool, aby zobaczyć, jak strona jest renderowana na urządzeniach mobilnych.
 2. Test przyjazności dla urządzeń mobilnych – Google udostępnia narzędzie do sprawdzania, czy Twoja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Test Mobile-Friendly sprawdzi, jak Twoja strona działa na telefonach i tabletach.
 3. Analiza Google Analytics – Sprawdź, ile ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych. Jeżeli większość użytkowników korzysta z wersji mobilnej, zaniedbanie tej części strony może prowadzić do spadku ruchu.

Zapraszamy również do kontaktu w celu weryfikacji poprawności działania Twojej strony na urządzeniach mobilnych.

  Napisz do nas
  Jak przygotować stronę na indeksowanie mobilne?

  1. Optymalizacja strony

  Zadbaj o to, aby Twoja strona była responsywna, czyli automatycznie dostosowywała się do rozmiaru ekranu użytkownika. Możesz to osiągnąć za pomocą:

  • Elastycznych układów (flexbox, grid) – Pozwalają one na automatyczne dostosowanie elementów strony do różnych rozmiarów ekranu.
  • Obrazów o zmiennej wielkości – Używaj obrazów, które automatycznie dostosowują swoją wielkość, aby pasować do różnych rozdzielczości ekranu.
  • Przyjaznych dla urządzeń mobilnych elementów nawigacyjnych – Menu i przyciski powinny być łatwe do użycia na ekranach dotykowych.

  2. Zoptymalizowana szybkość ładowania

  Szybkość ładowania strony jest kluczowa, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, gdzie prędkość internetu może być wolniejsza. Aby zoptymalizować szybkość:

  • Zmniejsz rozmiary plików – Używaj narzędzi do kompresji obrazów i plików CSS/JS.
  • Używaj technologii AMP – Accelerated Mobile Pages przyspieszają ładowanie stron na urządzeniach mobilnych.
  • Wykorzystaj cache przeglądarki – Zapisuj dane w przeglądarce, aby przyspieszyć ponowne ładowanie strony.

  3. Testowanie i monitorowanie

  Regularnie testuj swoją stronę pod kątem jej wydajności i funkcjonalności na urządzeniach mobilnych. Możesz to zrobić:

  • Korzystając z różnych urządzeń i przeglądarek – Upewnij się, że strona działa poprawnie na różnych telefonach, tabletach i przeglądarkach.
  • Analizując raporty Google Search Console – Monitoruj, czy Googlebot Smartphone indeksuje Twoją stronę bez problemów.

  Podsumowanie

  Zmiany w polityce Google dotyczące indeksowania stron mobilnych to kolejny krok w stronę lepszego doświadczenia użytkownika. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej firmy, blogerem, czy zarządzasz dużą stroną internetową, dostępność mobilna powinna być jednym z Twoich priorytetów. Upewnij się, że Twoja strona jest gotowa na 5 lipca 2024 roku, aby uniknąć spadków w rankingach wyszukiwania i straty ruchu organicznego.

  Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
  Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


  Share

  Agencja SeoFly powstała w 2013 roku i jest częścią grupy marketingowej Good One. Podoba Ci się nasz blog? Zapisz się do naszego newslettera. Chcesz, abyśmy pomogli Ci wypromować biznes? Skontaktuj się ;-) kom. 510796217 mail. [email protected]

  Brak komentarzy

  Skomentuj