Top

E-E-A-T jak nowe kryteria oceny stron przez Google

SeoFly / SEO  / E-E-A-T jak nowe kryteria oceny stron przez Google
eeat aktualizacja google

E-E-A-T jak nowe kryteria oceny stron przez Google

W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie konkurencja o uwagę użytkownika jest zacięta, zrozumienie i zastosowanie koncepcji E-E-A-T (Ekspertyza, Autorytet, Wiarygodność, Doświadczenie) staje się kluczowe dla każdej strony internetowej. E-E-A-T to fundament, na którym Google ocenia jakość strony, a tym samym wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. W tym artykule przyjrzymy się, jak możesz wykorzystać E-E-A-T, aby poprawić widoczność i wiarygodność Twojej strony internetowej.

Co to jest E-E-A-T?

E-E-A-T to akronim od kluczowych elementów w ocenie jakości strony przez algorytmy Google i ma ogromny wpływ na SEO. Strony, które są postrzegane jako ekspertów w swojej dziedzinie, zbudowały autorytet i są uważane za wiarygodne, mają większe szanse na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Google dąży do prezentowania użytkownikom najbardziej wartościowych i wiarygodnych treści, dlatego strony z wysokim E-E-A-T są bardziej preferowane.

Experience (Doświadczenie)

Doświadczenie użytkownika jest kluczowe. Google chce, aby strony były nie tylko użyteczne, ale także dostarczały pozytywnych doświadczeń. Oznacza to, że strona powinna być intuicyjna, łatwa w nawigacji i dostarczać wartościowe treści, które są bezpośrednio związane z zapytaniami użytkowników.

Expertise (Ekspertyza)

Ekspertyza to wiedza specjalistyczna w danej dziedzinie. Google ceni strony, które dostarczają treści tworzone przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W przypadku tematów wymagających specjalistycznej wiedzy, takich jak zdrowie czy finanse, ekspertyza jest szczególnie ważna.

Authoritativeness (Autorytatywność)

Autorytatywność to poziom, w jakim strona lub jej autor jest uznawany za wiarygodne źródło w swojej dziedzinie. Google ocenia to na podstawie różnych czynników, takich jak linki z innych wiarygodnych stron, opinie użytkowników czy wzmianki w autorytatywnych publikacjach.

Trust (Zaufanie)

Zaufanie to wskaźnik, który świadczy o tym, że strona jest godna zaufania. Obejmuje to aspekty takie jak bezpieczeństwo strony, transparentność autorstwa treści oraz jasne i uczciwe informacje o produktach czy usługach.

Dlaczego E-E-A-T jest ważny?

E-E-A-T jest niezwykle ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa na to, jak wysoko strona znajdzie się w wynikach wyszukiwania Google. Strony, które są oceniane wysoko pod względem tych czterech elementów, mają większą szansę na osiągnięcie lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania. Dla właścicieli stron i twórców treści oznacza to konieczność skupienia się na dostarczaniu wartościowych, wiarygodnych i bezpiecznych treści, które odpowiadają na potrzeby użytkowników.

Powstanie koncepcji E-E-A-T (Experience, Expertise, Authoritativeness, Trust) przez Google jest bezpośrednio związane z rosnącą potrzebą zapewnienia użytkownikom wyszukiwarki dostępu do treści o wysokiej jakości, wiarygodnych i bezpiecznych. W dobie internetu, gdzie ilość dostępnych informacji rośnie w zawrotnym tempie, a ich jakość bywa bardzo zróżnicowana, Google jako najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa, podjęła działania mające na celu ulepszenie swojego algorytmu w taki sposób, aby promować treści najbardziej wartościowe dla użytkowników. Oto kilka kluczowych powodów, dla których E-E-A-T stał się istotnym elementem w ocenie stron internetowych:

  1. Zapewnienie wiarygodności informacji: W erze fake newsów i dezinformacji, Google stara się walczyć z rozprzestrzenianiem się nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji. Poprzez promowanie stron, które wykazują wysoki poziom ekspertyzy, autorytatywności i zaufania, wyszukiwarka dąży do tego, aby użytkownicy mieli dostęp do rzetelnych źródeł.
  2. Poprawa jakości doświadczeń użytkowników: Google koncentruje się na dostarczaniu użytkownikom najbardziej relewantnych i użytecznych wyników. Dodanie „Experience” do modelu E-A-T podkreśla znaczenie doświadczenia użytkownika na stronie, w tym łatwości nawigacji, szybkości ładowania strony oraz jakości treści.
  3. Ochrona użytkowników w wrażliwych kwestiach: W dziedzinach takich jak zdrowie, finanse czy bezpieczeństwo, nieprawidłowe informacje mogą mieć poważne konsekwencje. Google zwiększa więc wymagania dotyczące E-E-A-T dla stron publikujących treści w tych obszarach, aby zapewnić, że informacje pochodzą od wiarygodnych i kompetentnych źródeł.
  4. Adaptacja do zmieniającego się środowiska internetowego: Internet ciągle się rozwija, a wraz z nim zmieniają się oczekiwania i potrzeby użytkowników. E-E-A-T jest odpowiedzią Google na te zmiany, zapewniając, że algorytmy wyszukiwania są dostosowane do aktualnych standardów jakości i wiarygodności treści.
  5. Wsparcie dla autentycznych twórców treści: E-E-A-T pomaga wyróżnić twórców treści, którzy inwestują czas i wysiłek w tworzenie wartościowych, dogłębnych i rzetelnych materiałów, od tych, którzy generują treści niskiej jakości lub kopiują treści od innych.

Podsumowanie

E-E-A-T powstał jako odpowiedź na potrzebę zapewnienia lepszej jakości treści w internecie, większej wiarygodności źródeł informacji oraz lepszego doświadczenia użytkowników korzystających z wyszukiwarki Google. Jest to kluczowy element w dążeniu do stworzenia bardziej transparentnego i bezpiecznego środowiska cyfrowego.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Agencja SeoFly powstała w 2013 roku i jest częścią grupy marketingowej Good One. Podoba Ci się nasz blog? Zapisz się do naszego newslettera. Chcesz, abyśmy pomogli Ci wypromować biznes? Skontaktuj się ;-) kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj