Top

Landing page – czym jest i jakie ma zastosowanie?

SeoFly / Marketing  / Landing page – czym jest i jakie ma zastosowanie?
co to jest landing page

Landing page – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Landing page, znany również jako strona lądowania, to nieodłączny element skutecznego marketingu internetowego. Jest to specjalnie zaprojektowana strona internetowa, której głównym zadaniem jest skłonienie użytkownika do wykonania konkretnej akcji, takiej jak zakup produktu, zapisanie się na newsletter, czy wypełnienie formularza kontaktowego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest landing page, jakie pełni funkcje i jak można go skutecznie wykorzystać w strategii marketingowej.

Jak działa landing page?

Landing page działa na zasadzie przyciągania uwagi użytkownika i skupienia jej na jednym, konkretnym produkcie lub usłudze. Użytkownik, kierowany przez różne kanały takie jak np. reklamy Google Ads lub social media, e-maile czy wyszukiwarki internetowe, trafia na stronę, gdzie jego uwaga jest skupiona na konkretnym produkcie lub usłudze. Strona ta jest zaprojektowana tak, aby maksymalizować szanse na konwersję, czyli skłonienie użytkownika do podjęcia pożądanego działania. Jest to proces prosty, ale wymagający starannego planowania i wykonania.

Elementy skutecznego landing page

Kluczowe elementy skutecznego landing page obejmują jasno określone korzyści produktu lub usługi, atrakcyjną grafikę, przekonujące wezwania do działania (CTA) oraz prostą i intuicyjną nawigację. Ważne jest, aby strona była atrakcyjna wizualnie, ale również funkcjonalna i łatwa w obsłudze. CTA może przybierać różne formy, od przycisków po linki czy formularze, ale zawsze powinno być jasne, przekonujące i skuteczne. Oto kilka istotnych aspektów dotyczących CTA na landing page:

 1. Jasność komunikatu: CTA powinno być formułowane w sposób prosty i zrozumiały. Użytkownik musi dokładnie wiedzieć, co się stanie po kliknięciu przycisku lub wypełnieniu formularza. Przykłady jasnych CTA to „Kup teraz”, „Zapisz się”, „Dowiedz się więcej”.
 2. Widoczność: CTA powinno być łatwo zauważalne na stronie. Często stosuje się kontrastujące kolory, aby przycisk CTA wyróżniał się na tle reszty strony. Ważne jest, aby nie zginęło ono wśród innych elementów designu.
 3. Umiejscowienie na stronie: Lokalizacja CTA ma kluczowe znaczenie. Najczęściej umieszcza się je w miejscach strategicznych, takich jak górna część strony (above the fold), gdzie użytkownik widzi je bez konieczności przewijania strony, oraz na końcu strony, po przedstawieniu wszystkich korzyści i informacji o produkcie/usłudze.
 4. Zachęta do działania: Dobrze zaprojektowane CTA tworzy poczucie pilności lub korzyści z natychmiastowego działania. Może to być na przykład ograniczona oferta czasowa, która zachęca do szybkiego reagowania.
 5. Spójność z treścią strony: CTA powinno być spójne z resztą treści na stronie. Jeśli landing page promuje konkretny produkt, CTA powinno bezpośrednio odnosić się do zakupu tego produktu.
 6. Testowanie i optymalizacja: Skuteczność CTA można zwiększyć poprzez testowanie różnych wersji (A/B testing). Można eksperymentować z różnymi formułowaniami, kolorami, rozmiarami i umiejscowieniem, aby zobaczyć, które z nich najlepiej konwertują.
 7. Minimalizm i prostota: CTA powinno być proste i nie przeciążone nadmierną ilością informacji. Celem jest skłonienie użytkownika do szybkiego i łatwego działania.

landing page CTAZawartość i rodzaje stron docelowych

Skuteczny landing page zawiera elementy, które przyciągają uwagę i zachęcają do działania. Ważne są tu jasno określone korzyści produktu lub usługi, atrakcyjna grafika, przekonujące wezwania do działania (CTA) oraz prosta i intuicyjna nawigacja. Dlatego istnieje kilka rodzajów landing pages, zależnych od celu, jaki mają spełniać. Strony typu Lead Generation służą do zbierania danych kontaktowych, Strony Click Through zachęcają do dalszego eksplorowania oferty, Landing page sprzedażowy skupia się na transakcjach, a Strony Coming Soon budują zainteresowanie przed wprowadzeniem produktu na rynek. Każdy z tych typów wymaga innego podejścia i innych elementów składowych.

Cel działania Landing page

Każdy landing page jest specjalnie zaprojektowaną strona internetową do realizacji konkretnego celu marketingowego. Oto kilka kluczowych aspektów dotyczących przeznaczenia landing page:

 1. Generowanie leadów: Jednym z głównych celów landing page jest zbieranie danych kontaktowych potencjalnych klientów, czyli leadów. Umożliwia to firmom budowanie bazy danych, która może być wykorzystana do dalszych działań marketingowych, takich jak kampanie e-mailowe czy telemarketing.
 2. Promocja produktów i usług: Landing page często wykorzystywane są do promowania konkretnych produktów lub usług. Dzięki skupieniu na jednym produkcie lub ofercie, strona może efektywnie przekazywać wartości i korzyści, zachęcając użytkowników do zakupu lub skorzystania z oferty.
 3. Zwiększanie świadomości marki: Strony te mogą również służyć do budowania świadomości marki. Przez prezentowanie wartości firmy i jej unikalnych cech, landing page pomaga wyróżnić markę na tle konkurencji.
 4. Wsparcie kampanii reklamowych: Landing pages są często powiązane z konkretnymi kampaniami reklamowymi, takimi jak reklamy w mediach społecznościowych czy Google Ads. Dzięki temu, po kliknięciu w reklamę, użytkownik trafia na stronę, która jest bezpośrednio związana z treścią reklamy, co zwiększa szanse na konwersję.
 5. Testowanie rynku: Landing page mogą być używane do testowania zainteresowania rynku nowymi produktami lub usługami. Przez analizę reakcji odwiedzających, firmy mogą ocenić potencjalny popyt przed pełnym wprowadzeniem produktu na rynek.
 6. Zbieranie informacji zwrotnych: Strony te mogą służyć jako narzędzie do zbierania opinii i informacji zwrotnych od użytkowników. Może to obejmować ankiety, formularze opinii czy prośby o komentarze.
 7. Realizacja celów specyficznych dla branży: W zależności od branży, landing page mogą mieć inne specyficzne cele, takie jak zapisy na wydarzenia, pobieranie aplikacji, zapisy na kursy online, czy uczestnictwo w konkursach.

Optymalizacja SEO i linkowanie

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) jest kluczowa dla widoczności landing page. Ważne są odpowiednie słowa kluczowe, które odpowiadają tematyce strony i są często wyszukiwane przez potencjalnych klientów. Struktura treści powinna być klarowna, z wyraźnie zaznaczonymi nagłówkami i podziałem na akapity. Meta title i description powinny zawierać słowa kluczowe i zachęcać do kliknięcia w link.

Ponadto efektywne linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne może znacząco wpłynąć na SEO i użytkownika, kierując go do odpowiednich sekcji lub zasobów. Linkowanie wewnętrzne wzmacnia strukturę domeny, a linkowanie zewnętrzne pomaga w budowaniu autorytetu strony.

Wymogi techniczne i elementy graficzne

Szybkość ładowania strony i jej dostosowanie do urządzeń mobilnych są kluczowe dla doświadczenia użytkownika i pozycjonowania w wyszukiwarkach. Elementy graficzne powinny być zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania i SEO, w tym poprzez użycie atrybutów alt w obrazach. Dobre zdjęcia i grafiki mogą znacząco podnieść atrakcyjność strony.

Podsumowanie

Podsumowując, skuteczny landing page to taki, który łączy atrakcyjny design, jasne przekazy, przemyślaną strukturę oraz optymalizację SEO, aby skutecznie konwertować odwiedzających na klientów. Ważne jest, aby każdy element strony był przemyślany i skoncentrowany na głównym celu, jakim jest konwersja.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Agencja SeoFly powstała w 2013 roku i jest częścią grupy marketingowej Good One. Podoba Ci się nasz blog? Zapisz się do naszego newslettera. Chcesz, abyśmy pomogli Ci wypromować biznes? Skontaktuj się ;-) kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj