Top

Czy Orphan Pages są szkodliwe?

SeoFly / SEO  / Czy Orphan Pages są szkodliwe?
orpha pages co to jest

Czy Orphan Pages są szkodliwe?

W świecie SEO pojęcie Orphan Pages”stron osieroconych” odnosi się do stron internetowych, które nie posiadają linków prowadzących do nich z innych części naszej witryny. Są to strony odizolowane, trudno dostępne zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek. Strony osierocone mogą stanowić problem dla skutecznego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Brak linków prowadzących sprawia, że są one trudne do zindeksowania przez wyszukiwarki, co prowadzi do spadku ich widoczności w wynikach wyszukiwania.

Jak powstają Orphan Pages?

Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do powstania stron osieroconych. Jednym z głównych powodów jest wprowadzenie zmian w strukturze strony bez odpowiedniego dostosowania linków. Na przykład, jeśli usuniemy stronę nadrzędną lub zmienimy jej adres URL, a nie zaktualizujemy linków prowadzących do niej, to strona ta może stać się osierocona. Ponadto, usuwanie stron nadrzędnych bez aktualizacji linków do nich może również prowadzić do powstania stron osieroconych.

Powstawanie tron osieroconych może być spowodowane obecnością błędów wewnętrznych w kodzie strony. Takie błędy mogą powodować, że linki prowadzące do pewnych stron nie są poprawnie wykrywane przez roboty wyszukiwarek, co skutkuje izolacją tych stron.

Ponadto nieprzemyślane decyzje dotyczące architektury strony mogą również prowadzić do powstania stron osieroconych. Na przykład, dodanie nowej strony bez odpowiednich linków do nawigacji może sprawić, że ta nowa strona stanie się osierocona, gdy nie będzie jasno widoczna dla użytkowników ani dla wyszukiwarek.

Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do powstania stron osieroconych, co z kolei może negatywnie wpłynąć na skuteczność strategii SEO. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie struktury strony i naprawa wszelkich błędów, aby uniknąć izolacji stron i zapewnić ich prawidłowe indeksowanie przez wyszukiwarki.

6 sposobów na Orphan Pages

W kwestii przeciwdziałania występowaniu Orphan Pages kluczowe jest regularne monitorowanie struktury strony i naprawa błędów linków. Wówczas po zidentyfikowaniu stron osieroconych ważne jest podjęcie odpowiednich działań w celu ich zarządzania. Oto kilka kroków, które można podjąć:

  1. Przejrzeć zawartość: Konieczne jest dokładne przejrzenie zawartości osieroconych stron i ocena ich wartości. Należy sprawdzić, czy te strony są wartościowe dla użytkowników oraz czy przynoszą korzyści w kontekście strategii SEO.
  2. Sprawdzenie linkowania wewnętrznego: Warto również przeanalizować strukturę linków wewnętrznych witryny, aby sprawdzić, czy brakujące linki mogą być przyczyną powstania stron osieroconych. Jeśli tak, należy dokonać odpowiednich poprawek, aby przywrócić prawidłowe linkowanie.
  3. Podlinkowanie strony: Jeśli strona osierocona jest wartościowa i istotna dla użytkowników, należy rozważyć dodanie do niej odpowiednich linków w menu głównym, menu bocznym, stopce lub w treściach, aby ułatwić użytkownikom jej odnalezienie.
  4. Usunięcie zbędnej strony: Jeśli strona nie wnosi żadnej wartości dla użytkowników ani dla SEO, najlepszym rozwiązaniem może być jej usunięcie z witryny. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować, czy istnieją inne możliwości jej wykorzystania.
  5. Aktualizacja treści i linkowanie: Jeśli osierocona strona posiada potencjał, ale wymaga aktualizacji, należy zaktualizować jej treści i dodać odpowiednie linki wewnętrzne, aby poprawić jej wartość dla użytkowników i robotów wyszukiwarek.
  6. Przekierowanie adresu URL: W przypadku, gdy osierocona strona generowała ruch z innych źródeł lub posiadała wartościowy adres URL, rozważenie przekierowania na inną stronę może być skutecznym rozwiązaniem. Jest to szczególnie istotne, jeśli strona była ważna dla kampanii marketingowych czy generowała cenny ruch.

Wszystkie te działania pozwalają wyeliminować problem związanych z występowaniem stron osieroconych w obrębie strony internetowej. Tutaj należy mieć na uwadze, że istotne jest prowadzenie działań w sposób przemyślany, który będzie poprzedzony odpowiednią analizą. Tylko wtedy możliwe jest wykonanie skutecznych działań, które pozwolą opanować sytuację i poprawić jakość zawartości strony internetowej.

Wnioski

Strony osierocone mogą być szkodliwe dla skuteczności naszej witryny pod kątem SEO. Ich istnienie może prowadzić do spadku widoczności w wynikach wyszukiwania oraz utrudniać nawigację użytkownikom. Dlatego też, identyfikacja i zarządzanie tymi stronami są kluczowe dla optymalizacji SEO i zapewnienia najlepszego doświadczenia dla użytkowników. Ważne jest regularne monitorowanie struktury witryny, naprawa błędów linków oraz podejmowanie odpowiednich działań w przypadku stron osieroconych, takich jak aktualizacja treści, dodawanie linków wewnętrznych lub nawet usunięcie niepotrzebnych stron. Dbając o odpowiednią strukturę i wartość każdej strony, możemy maksymalizować potencjał naszej witryny w kontekście SEO i zdobyć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Pozycjonowanie i tworzenie stron internetowych jest moją pasją, którą w SeoFly realizuję od 2016 roku. Bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w połączeniu ze znajomością technologii pozwala mi budować skuteczne strategie dla wszystkich moich klientów. Na co dzień doradzam firmom jak zwiększyć ruch i sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej. Prowadzę również szkolenia dla marek, z którymi współpracuję.

Brak komentarzy

Skomentuj