Top

Co wpływa na web usability?

SeoFly / E-commerce  / Co wpływa na web usability?
web-usability

Co wpływa na web usability?

Web usability, czyli użyteczność stron internetowych, to kluczowy element sukcesu każdej witryny online. O co właściwie chodzi w tym pojęciu i dlaczego jest tak istotne? W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu zagadnieniu.

Definicja web usability

Na samym początku warto zdefiniować, czym jest web usability. To pojęcie odnosi się do łatwości, z jaką użytkownicy mogą poruszać się po stronie internetowej oraz znaleźć na niej potrzebne im informacje czy dokonać określonych działań. Oznacza to, że strona internetowa powinna być intuicyjna, przyjazna dla użytkownika i spełniać jego oczekiwania.

Dlaczego web usability jest ważne?

Web usability odgrywa kluczową rolę z kilku powodów:

Czas spędzany na stronie

Dobra użyteczność zachęca użytkowników do dłuższego przebywania na stronie. Im więcej czasu spędzają na witrynie, tym większa szansa na przekazanie im ważnych informacji lub zachęcenie do podjęcia konkretnej akcji.

Głębokość wizyty

Użytkownicy, którzy łatwo znajdują to, czego szukają, często przeglądają więcej podstron. To zwiększa szanse na zapoznanie się z treścią strony oraz skorzystanie z oferowanych usług czy produktów.

Konwersja

Jeśli celem strony jest przekształcenie odwiedzających w klientów, to dobra użyteczność jest niezbędna. Prosta nawigacja i klarowne informacje pomagają w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Co wpływa na web usability?

Warto zastanowić się, co konkretnie wpływa na web usability:

Nawigacja

Intuicyjna nawigacja to klucz do sukcesu. Użytkownicy powinni łatwo odnaleźć się w menu strony i szybko dostać się do interesujących ich sekcji. Menu powinno być uporządkowane i klarowne, a linki do innych podstron powinny być łatwo dostępne.

Wygląd i czytelność treści

Tekst na stronie powinien być czytelny, zrozumiały i estetyczny. Dobrze dobrane kolory, czcionki i układ treści są niezwykle ważne. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie elementów na stronie, aby użytkownik nie musiał przewijać się w nieskończoność, aby znaleźć potrzebne informacje.

Wyszukiwanie

Skuteczne narzędzie wyszukiwania na stronie pozwala użytkownikom szybko znaleźć to, czego potrzebują. Wyniki powinny być trafne i relevantne. Ważne jest również, aby użytkownicy mieli możliwość filtrowania wyników, aby jeszcze bardziej zoptymalizować ich doświadczenie.

Procedury i formularze

Skomplikowane procedury rejestracji czy składania zamówień mogą zniechęcić użytkowników. Powinny być one jak najprostsze i intuicyjne. Formularze powinny być krótkie i zawierać tylko niezbędne informacje. Konieczne jest również zapewnienie informacji zwrotnej w przypadku błędów lub niepoprawnie wypełnionych pól.

Pomoc i wsparcie

Dostępność pomocy w formie często zadawanych pytań (FAQ) oraz możliwość szybkiego kontaktu z obsługą strony to ważne elementy web usability. Użytkownicy muszą mieć pewność, że w razie problemów lub pytań mogą łatwo skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za witrynę.

Czym jest audyt web usability?

Audyt web usability to proces oceny i analizy użyteczności strony internetowej pod kątem wygody użytkowników. Jest to szczegółowa ocena, która ma na celu zidentyfikowanie obszarów wymagających ulepszeń, aby strona była bardziej przyjazna dla użytkowników i bardziej efektywna w osiąganiu swoich celów.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt web usability?

Poprawa doświadczenia użytkownika

Audyt web usability pozwala zidentyfikować bariery, które utrudniają użytkownikom korzystanie z Twojej strony. Poprawiając te obszary, można znacząco poprawić doświadczenie użytkownika, co z kolei przyciąga nowych odwiedzających i zachęca do dłuższego pozostawania na stronie.

Zwiększenie konwersji

Jeśli Twoją stroną internetową jest sklep online lub witryna biznesowa, audyt web usability może pomóc w zwiększeniu wskaźnika konwersji. Poprawienie wygody użytkowników podczas procesu zakupowego lub rejestracji może przekształcić odwiedzających w klientów.

Optymalizacja nawigacji

Audyt web usability skupia się na analizie nawigacji na stronie. Dzięki temu można zidentyfikować trudności w odnajdywaniu ważnych informacji i ułatwić użytkownikom poruszanie się po witrynie.

Konkurencyjność

Strony internetowe z dobrą użytecznością są bardziej konkurencyjne. Dzięki audytowi web usability można dostosować stronę do potrzeb i oczekiwań użytkowników, co może przyciągać więcej odwiedzających niż konkurencja.

Podsumowanie

Web usability to kluczowy element projektowania każdej strony internetowej. Dobra użyteczność przyciąga użytkowników, zwiększa czas spędzany na witrynie i szanse na konwersję. Bez względu na to, czy tworzysz nową stronę, czy chcesz poprawić użyteczność istniejącej, zawsze warto zwracać uwagę na potrzeby i oczekiwania użytkowników. Pamiętaj, że to właśnie oni są głównymi beneficjentami twojej witryny, więc dbanie o ich komfort i satysfakcję powinno być priorytetem.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Agencja SeoFly powstała w 2013 roku i jest częścią grupy marketingowej Good One. Podoba Ci się nasz blog? Zapisz się do naszego newslettera. Chcesz, abyśmy pomogli Ci wypromować biznes? Skontaktuj się ;-) kom. 510796217 mail. [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj