Top

Meta Description – co to jest i jaką pełni funkcję w wyszukiwarce Google?

SeoFly / Baza Wiedzy  / Meta Description – co to jest i jaką pełni funkcję w wyszukiwarce Google?

Meta Description – co to jest i jaką pełni funkcję w wyszukiwarce Google?

  1. Co to jest meta description?
  2. Meta opis przykłady i wskazówki?
  3. Co warto wiedzieć przygotowując Meta Tag Description
  4. Meta Description WordPress – Yoast Seo description
  5. Podsumowanie

W artykule omawiającym co to jest meta Title poruszyliśmy kwestię wyświetlania strony w wyszukiwarce Google. Teraz przyszedł czas na dokładne przedstawienie kolejnego elementu, który ma wpływ na pozyskiwany ruch oraz odbiór Twojej strony internetowej.

Co to jest Meta Description?

Meta Description jest znacznikiem Meta w kodzie HTML strony internetowej. Jego wartość jest oddzielnie definiowania zarówno dla każdego wpisu na blogu, jak i pozostałych podstron. Nie stanowi on czynnika rankingowego jak title, lecz warto zadbać, żeby był on przejrzysty i unikalny. Ma to duże znaczenie, ponieważ pojawia się on bezpośrednio w wynikach wyszukiwania i w wielu przypadkach może mieć decydujący wpływ na zachowanie potencjalnego użytkownika odwiedzającego stronę.

meta description

Meta opis przykłady i wskazówki

Pracując nad meta opisami strony internetowej należy przede wszystkim mieć na uwadze ich unikalność. Wiadomo, że w przypadku sklepów internetowych gdzie występuje ten sam produkt w kilku, a nawet kilkunastu wariantach może być problem ze stworzeniem unikalnego meta opisu. Jednak tutaj należy się skupić na różnicach, co pozwoli utrzymać unikalność meta description.

 

meta opis przykłady

Powyższe przykłady najlepiej obrazują, w jaki sposób można wykorzystać różnicę między poszczególnymi wariantami produktów. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku stron firmowych, które zawierają zróżnicowane usługi więc tutaj meta tag description będzie o wiele łatwiejszy do przygotowania.

Co warto wiedzieć przygotowując Meta Tag Description

Jeśli chcemy przygotować atrakcyjny meta tag description, to musimy mieć na uwadze jego długość, która wynosi 155 znaków zawierających spacje. Jest to optymalna ilość znaków, która zapewni pełne wyświetlanie opisu bez jego przycinania. Kierując się regułą zachowania maksymalnej długości można w prosty sposób stworzyć atrakcyjny opis, który będzie dobrze odbierany przez potencjalnych klientów. Tutaj warto dobrze się zastanowić co chcemy zawrzeć w meta description, ponieważ powinno być ono spójne z zawartością strony. Inaczej użytkownik, który został „skuszony” ciekawym meta title i description wyjdzie ze strony o wiele szybciej niż na nią wszedł. Będzie to miało ostateczny wpływ na wartość współczynnika odrzuceń, który jest cennym źródłem informacji do analizy ruchu w obrębie witryny.
yoast seo desription

Meta Description WordPress – Yoast Seo description

Ustawienie meta tagów na WordPressie jest łatwe i przyjemne. Dotyczy to również konfiguracji Meta Description. WordPress jest stworzony z myślą o wygodniejszym tworzeniu i administracją stronami internetowymi. Dlatego tutaj mamy do dyspozycji wspomnianą we wcześniejszym wpisie wtyczkę Yoast SEO. Description ustawione za jej pomocą może być automatycznie pobierane z treści. Jednak rekomendujemy jego pełną personalizację, ponieważ dobrze przygotowany meta opis nakłoni użytkowników do wejścia na taką stronę internetową z wyników wyszukiwania.

yoast

Natomiast jeśli pominiemy uzupełnianie pola odpowiedzialnego za wartość meta description, to wówczas będzie ona pobrana z pierwszego akapitu treści podstrony. Warto tego unikać szczególności w przypadku podstron, ponieważ meta opis może zawierać tytuł wpisu i będzie to taka sama wartość jak w meta title.

Podsumowanie

Ustawiając meta tagi warto zwracać uwagę na wartość meta description. Mimo iż nie jest on głównym czynnikiem mającym wpływ na pozycje strony, to jego duplikacja może wpłynąć na negatywny odbiór strony i nieefektywne prezentowanie się w wynikach wyszukiwania. Należy również zwracać uwagę na jego długość, żeby móc w nim zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Pozycjonowanie i tworzenie stron internetowych jest moją pasją, którą w SeoFly realizuję od 2016 roku. Bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w połączeniu ze znajomością technologii pozwala mi budować skuteczne strategie dla wszystkich moich klientów. Na co dzień doradzam firmom jak zwiększyć ruch i sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej. Prowadzę również szkolenia dla marek, z którymi współpracuję.

Brak komentarzy

Skomentuj