Top

Jak usunąć negatywne opinie z Google?

SeoFly / Baza Wiedzy  / Jak usunąć negatywne opinie z Google?
kasowanie opini w google

Jak usunąć negatywne opinie z Google?

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą użytkownicy zwracają uwagę, to opinie o firmie lub produkcie. Te recenzje mogą zachęcić do zakupu lub skutecznie do niego zniechęcić. Ważne jest, aby prowadzić stały monitoring opinii, jakie dodają klienci do wizytówki, którą zarządzasz. Do każdej opinii warto się ustosunkować-niezależnie od jej charakteru. Warto zachęcać swoich klientów do oceny świadczonych usług, aby zdobywać więcej klientów.  Co zrobić gdy na profilu pojawiają się fałszywie negatywne opinie? Czy można je samodzielnie usunąć? Jak zgłosić opinię, naruszającą zasady? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Opinie w Google Moja Firma

Pojawianie się w tym miejscu jest dla właściciela biznesu niezwykle cenne. Daje ono możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców.

Klienci coraz częściej zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc w sprawie negatywnych opinii, pojawiających się na ich profilach Google Moja Firma. Klienci są różni, czasem czegoś nie zrozumieją, nie doczytają i pochopnie wystawiają „jedną gwiazdkę”. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nieznaczny procent negatywnych opinii wpływa pozytywnie na wizerunek. Dlaczego? Otóż świadomy konsument wie, że są firmy, które praktykują zakup opinii zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Profile z setkami pozytywnych opinii, bez ani jednej negatywnej, wyglądają bardzo nienaturalnie. Nawet najlepszej firmie może zdarzyć się gorsza opinia – nic złego w tym nie ma.

Opinie nie od klientów

Istnieją metody manipulacji opiniami dodanymi do sklepów internetowych czy fałszywych „gwiazdek” w Google Moja Firma. Nadal zdarzają się praktyki zakupu opinii, w celu podniesienia ratingu. Google skutecznie z tym walczy i usuwa opinie, które są dodawane masowo, o czym przestępcy wiedzą, więc negatywne opinie zamieszczają stopniowo. Klienci, świadomi, jak ważne dla właścicieli biznesów są opinie (zwłaszcza w przypadku branż usługowych)

 

jak skasowac opinie z google

Nie daj się oszukać

Niestety coraz częściej firmy padają ofiarami opinii dodawanych przez fikcyjne lub zhakowane konta. Często towarzyszy im mail, informujący o możliwości kasacji negatywnych komentarzy, po uiszczeniu opłaty na anonimowe konto walutowe. To już powinno wzbudzić podejrzenia, że ktoś próbuje być nieuczciwy.

 

Czy można usunąć opinie z Google?

Właściciel wizytówki Google moja firma nie ma możliwości samodzielnego usunięcia opinii. Jeżeli na temat twojej firmy pojawiły się negatywne komentarze, należy wystosować odpowiednią prośbę do supportu Google, logując się na swoje konto Google Moja Firma.

 

zglos opinie

Jak usunąć opinię w Google?

 

Google Moja Firma — usunięcie opinii na koncie 

  1. Należy zalogować się na swoją wizytówkę Google Moja Firma.
  2. Następnie wybrać opinię, którą chcesz usunąć.
  3. Obok konkretnej opinii jest w symbol trzech kropek. Kliknij go i wybierz opcję:  Zgłoś naruszenie zasad.
  4. Następnie wybierz powód, dla którego opinia narusza zasady.

 

Warto w tym miejscu dodać, że zgłosić opinię może nie tylko właściciel wizytówki, ale też każda inna osoba. Dodatkowo można to robić wielokrotnie.

Czy zgłoszona opinia zostanie skasowana?

 

Dobrą wiadomością jest, że część opinii usuwana jest automatycznie, wyłapywana przez Google, jako spam czy naruszenie zasad. Zgłoszenie przez użytkownika i weryfikacja opinii może potrwać kilka dni. Złą natomiast jest fakt, że nie ma gwarancji, że zgłoszona opinia zostanie usunięta. Właściciele splamionych fałszywą negatywną opinią firm nie mają tu pola manewru.

Mimo wszystko zawsze warto zgłaszać nieuczciwie wystawione negatywne opinie Google moja firma.

Co robić gdy otrzymasz negatywne opinie Google?

Przede wszystkim nie dać się zastraszyć i nie wpłacać żadnych pieniędzy! Odpisz na opinię  ze spokojem i poinformuj, że dodana opinia jest fałszywa. Zgłoś opinię do supportu Googla.

Przestępstwo pomówienia a opinie z fałszywych kont

W polskim prawie znajdziemy dwa zapisy, mogące pomóc w walce z tego rodzaju bezprawnym działaniem

 

  • Art. 216 Kodeksu karnego (zniesławienie)

 

„1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

„Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

 

  • Art. 212 Kodeksu karnego (pomówienie) 

1. Każdy, kto pomawia osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

„Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

 

Dochodzenie praw na drodze sądowej w tym wypadku jest możliwe, natomiast  pochłonie sporo czasu i pieniędzy.  Z uwagi na to, przestępcy internetowi często za cele biorą małe lub jednoosobowe firmy, które zwyczajnie nie znajdą czasu na taką walkę. Niestety problem tego rodzaju szantażu dotyka również lekarzy, branży wydawniczej i innych.

Wykonaj bezpłatny audyt SEO swojej strony już Teraz!
Wprowadź adres URL swojej strony głównej lub dowolnej strony w swojej domenie i otrzymaj raport o jej działaniu w ciągu 30 sekund.


Share

Śledzę newsy z branży i dbam o regularne poszerzanie swojej wiedzy z zakresu pozycjonowania stron. Pozwala mi to na trafne dopasowanie strategii i realizację indywidualnych celów każdego z moich klientów, aby wspólnie osiągać założone cele.

Brak komentarzy

Skomentuj